Tisk článku

Jak nejlépe zvládnout operaci

 

Jakákoliv operace stejně jako jiné tělesné zranění může znamenat významný stres pro organismus. Po operaci dochází hlavně ke ztrátě bílkovin, které jsou velmi důležité pro úspěšné hojení rány, udržení svalové hmoty a síly. V neposlední řadě jsou bílkoviny velmi důležité pro správnou funkci imunitního systému. Ztráta bílkovin je tím významnější, čím větší operační výkon podstupujete, a také je velmi závislá na kvalitě a stavu výživy před operací.        


Co tedy dělat před operací?

Nehubněte!

Aktivní redukční dieta je bezprostředně před operací škodlivá, připravuje Vás o cenné bílkoviny!

Myslete na bílkoviny!

Před každou operací se snažte zvýšit příjem bílkovin ve svém jídelníčku.
Doporučené zdroje bílkovin jsou ryby, netučné bílé maso, tvrdé sýry, vejce, tvaroh, skyr.            

Pokud trpíte nechutenstvím, nebo jste dokonce před operací výrazně zhubli, zkuste jíst častěji menší porce a opět zařaďte do jídelníčku bílkoviny. Je vhodné zakoupit komplexní nutriční přípravky k popíjení (tzv. sipping) a popíjet je mezi plánovanými jídly, nebo těsně před usnutím. Dnes je dostupných mnoho typů těchto přípravků s různými chutěmi. Před jejich nákupem je vhodné se poradit s lékárníkem. Rovněž se můžete telefonicky obrátit na naše nutriční terapeuty, kteří Vám s volbou pomohou. Telefon: 724 292 574, 518 601 900 nebo na nutricni.poradna@nemkyj.cz.                 
Tyto přípravky, ale rozhodně plně nenahrazují běžnou stravu.   


Dostatek tekutin!               

Běžný doporučený minimální denní příjem tekutin jsou 2 litry. Myslete na to! Zvláště v den přijetí do nemocnice může být těžké dodržet pitný režim. Přitom je velmi škodlivé trpět nedostatkem tekutin den před operačním výkonem. Pokud tedy není příjem tekutin den před operačním výkonem omezen ze strany lékaře, snažte se vypít alespoň 2 litry tekutin.            


Mám své chronické onemocnění stabilní!

Pokud trpíte vážným chronickým onemocněním, jako je cukrovka, vysoký tlak, chronická bronchitida, snažte v době před operací o co nejlepší spolupráci s vaším ošetřujícím lékařem. Užívejte důsledně léky, nekuřte, omezte zbytečný stres, dodržujte dietní opatření týkající se cukrovky. Pokud v průběhu předoperační přípravy onemocníte zánětlivým onemocněním, neprodleně informujte svého ošetřujícího lékaře. Výkon bude nejspíše odložen, ale vyhnete se případným závažným komplikacím anestezie i samotné operace.