Tisk článku

Zrekonstruovaná patologie pomůže především živým

31. října 2016, Kyjov

Zrekonstruovaná patologie pomůže především živým pacientům


Minimální čekání na výsledky laboratorních vyšetření a finanční úsporu – to si od nově zrekonstruované budovy patologie slibuje vedení Nemocnice Kyjov. Stavební práce, které před několika dny skončily, trvaly čtyři měsíce a vyšly na více než 8,5 milionů korun.

Už dávno neplatí představa, že na patologii míří především mrtví. Naopak - velká část živých pacientů patologií projde, aniž se o tom dozvědí. „Vzorky odebrané operovaným pacientům míří právě na patologii, kde během chvíle provedeme prvotní rozbor a požadovanou informaci okamžitě vracíme na operační sál, aby operatér věděl, jak nejvhodněji postupovat dál,“ vysvětluje primář oddělení Aleš Pastrňák. Některé úkony přitom dříve nebylo možné v kyjovské nemocnici provádět, tamní patologie totiž nevyhovovala dnešním přísným hygienickým standardům. „Byli jsme proto nuceni celou řadu věcí objednávat v jiných laboratořích, což bylo velmi drahé, navíc se tím prodlužovala čekací doba na výsledky,“ vysvětluje nezbytnost rekonstrukce ředitelka Nemocnice Kyjov Danuše Křiváková a dodává, že dnes je nemocnice v tomto ohledu soběstačná.
Vyšetření tkání odebraných z živých pacientů patří k nejdůležitějším a nejčastějším úkonům, které se na patologii provádějí. Pomocí těchto odběrů se následně stanoví diagnóza a průběh nemoci. „Dalším typem patologických vyšetření je cytologie, při které se zkoumají buňky z tekutin v těle, například z moči. Vyšetřují se taky funkce štítné žlázy. V neposlední řadě jsou to pitvy, které ale v celkovém objemu zákroků, které na patologii děláme, tvoří zhruba jen jednu pětinu,“ přibližuje rozsah činností svého oddělení primář Pastrňák. Do kyjovské nemocnice přišel před dvěma lety z Olomouce a na Slovácko s sebou přinesl zkušenost. Patologií se dnes pětašedesátiletý lékař zabýval už při studiu, od té doby uplynulo více než čtyřicet let.
Budova patologie v areálu kyjovské nemocnice na obnovu čekala od své výstavby v padesátých letech, při vydatnějších deštích do ní například zatékalo. Kompletní oprava vyjde na více než 8.5 milionů korun, které zaplatí Jihomoravský kraj coby zřizovatel. Obměnou prošla pitevna, taky zázemí lékařů a laboratoře. Budova byla zateplena, získala novou střešní krytinu, rozvody, okna.

Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz

 

            10567