Tisk článku

Základní onemocnění a metody vyšetření ledvin


Informativní článek MUDr. Vladimíra Valtera vydaný u příležitosti Světového dne ledvin

Urologie je nesmírně zajímavým a rychle se rozvíjejícím medicínským oborem, veřejností často nesprávně chápaným jako “pánská gynekologie”. Zjednodušeně se dá říci, že urolog je chirurg specialista, který se zabývá vývodnými močovými cestami obou pohlaví, tedy celým urogenitálním systémem pacienta, avšak celé spektrum urologického portfolia je nad rámec tohoto článku.

Jelikož si dnes připomínáme mezinárodní den ledvin, tak se jako urolog zde zaměřím právě na ně. Onemocněním ledvin se vedle urologie zabývá i nefrologie, která je podoborem interního lékařství a zaměřuje se výhradně na ledviny a jejích funkce.
Ať je již pacient odeslán k urologovi z jakékoliv příčiny, vždy je vhodné provést ultrazvukové vyšetření ledvin, neboť ultrazvuk v kombinaci s laboratorním vyšetřením moči je naším základním diagnostickým „okem“. Díky tomu je urolog schopen rychle a efektivně sestavit anamnézu a nastavit vhodnou léčbu. Někdy se nám totiž podaří zachytit patologii na ledvině, jež v danou chvíli pacientovi nezpůsobuje potíže, a to i včetně nádoru.

Rutinně jsou ledviny vyšetřovány kvůli bolesti, jež je běžně způsobena zánětem či blokádou volného odtoku moči z ledviny do močového měchýře. Stagnující, neboli volně neodtékající moč rozepíná ledvinu, ve které pak vznikají malé trhlinky, a tento stav způsobuje šokující bolest, kterou nazýváme kolikou. Vypadený ledvinový kámen do močovodu, krevní sraženina z různých příčin či rostoucí dítě v děloze, jež tlačí na močovod, jsou nejčastějšími původci blokády ledvin.

V oblasti ledvinových onemocnění jsou v naší populaci suverénně nejčastějším urologickým problémem ledvinové kameny. Pro laiky se jedná o zdánlivou banalitu způsobenou nevhodným stravováním či výjimečně genetickými příčinami. Mohou ale mít fatální následky, včetně úmrtí pacienta.
Nejčastějším zákrokem tak je odstranění ledvinových kamenů, které buď okupuji ledvinu a tím narušují její funkcí, nebo vypadnou z ledviny do močovodu a vyvolají ledvinovou koliku. Základním vybavením při takové operaci je nefroskop – operační nástroj na prohlížení ledviny, který napomáhá provést odstranění ledvinových kamenů s minimální poškozením ledviny, je-li v rukou zkušeného operatéra. Velké konkrementy v ledvině řešíme perkutánní extrakcí, kdy nefroskopem jsme schopni do ledviny zavést nástroje, kterými ledvinové kameny zcela odstraníme.

MUDr. Vladimír Valter, Oddělení Urologie Nemocnice Kyjov