Tisk článku

Z popelky princeznou – oddělení ošetřovatelské péče po zateplení zkrásnělo

Oddělení ošetřovatelské péče ve Veselí nad Moravou, které je detašovaným pracovištěm Nemocnice Kyjov, získalo novou, zateplenou fasádu. Během prací, které trvaly půl roku, dělníci zateplili i střechu, vyměnili okna a dveře a namontovali venkovní žaluzie. Účet se vyšplhal bezmála na 27 milionů korun, náklady pomohly pokrýt evropské dotace a příspěvek od Jihomoravského kraje.

 

Uvedené investice vedly ke snížení energetické náročnosti a tedy k úspornějšímu i šetrnějšímu přístupu k přírodě.

„Úpravou prošly i vnitřní prostory, ve kterých došlo k výměně podlahové krytiny, nově přibyly klimatizace. Jejich montáž byla důležitá pro zajištění pohodlí našich pacientů i zaměstnanců. V létě byla budova rozehřátá sluníčkem, v zimě náklady za topení šplhaly do astronomických výšek,“ říká ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl, který se spolu s vybranými hosty ujal slavnostního přestřižení pásky.

Stavební práce začaly v březnu a trvaly zhruba 6 měsíců. „Klienty nebylo možné v mezidobí přemístit jinam, a tak opravy probíhaly s určitými omezeními za běžného provozu. Moc děkuji našim pacientům i personálu, že to ve ztížených podmínkách zvládli,“ dodává Wenzl.
Investice do zvýšení komfortu a snížení nákladů na provoz vyšla téměř na 27 milionů korun. Zhruba
7 milionů pomohla pokrýt evropská dotace, zbytek zaplatil Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem Nemocnice Kyjov.

Detašované zařízení kyjovské nemocnice disponuje celkem 37 lůžky. Využívají je zejména pacienti, kteří jsou propuštěni z nemocnice (nejčastěji z interny a chirurgie), nicméně se ještě plně neobejdou bez pomoci ošetřovatele či zdravotníka. Spektrum pacientů je široké - od lehčích případů na doléčení, přes alkoholiky s pokročilým jaterním selháním, až po těžce nemocné staré lidi trpící Alzheimerovou chorobou či rakovinou, kterých v poslední době výrazně přibývá. „Vedle toho zde nabízíme takzvané odlehčovací pobyty. V rámci nich z domácí péče přijímáme klienty, o které se dočasně nemá kdo postarat. Během hospitalizace je vyšetříme, poskytneme jim celodenní péči, rehabilitaci. Jsou přednostně umístěni na nadstandardních pokojích. Délka pobytu se zpravidla pohybuje mezi dvěma až čtyřmi týdny,“ upřesňuje vrchní sestra Hana Cenková.

 

Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov