V úterý 22. ledna zasedala čestná rada

Investice pro letošní rok, ale taky nedostatek zdravotnického personálu. To byla mimo jiné témata, kterými se na svém dalším zasedání zabývala Čestná rada Nemocnice Kyjov.

Čestná rada plní funkci jakéhosi poradního orgánu – usedají v ní starostové z 15 měst a obcí Kyjovska a nejbližšího okolí. Setkání jsou především o výměně informací. „Prošli jsme si věci, které jsou aktuální a důležité, hlavně se jedná o investice roku 2019, které nás zajímají kvůli kvalitě služeb poskytovaných našim občanům,“ vysvětlil předseda Čestné rady kyjovské nemocnice a současně starosta Bzence Pavel Čejka.

V letošním roce nemocnice na investice vyčlenila bezmála dvaadvacet milionů korun. Skoro čtvrtinu částky spolyká pořízení nového mamografu. Ten stávající je na pokraji živostnosti. Moderní přístroj nabídne ještě přesnější diagnostiku, než jeho dosluhující předchůdce. Nemocnice taky nově požádala radu Jihomoravského kraje o schválení přípravy projektové dokumentace na rekonstrukci Anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Je to nezbytný předpoklad pro to, aby vedení nemocnice mohlo začít hledat peníze na samotnou přestavbu tohoto oddělení.

Dalším velkým tématem jednání Čestné rady byl nedostatek lékařů a sester. Problém, který v některých regionech zavírá celá oddělení, se začíná nepříjemně dotýkat i kyjovské nemocnice. „Na některých odděleních je stav takový, že i odchod jedné sestřičky může negativně ovlivnit provoz na daném pracovišti,“ zdůraznil ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl. S kolegy teď musí například řešit podstav na urologickém oddělení, které s koncem minulého roku opustil atestovaný lékař. Urologie tak dočasně nepřijímá nové pacienty pro ambulantní péči. Ředitel kyjovské nemocnice proto aktivně vyjednává s vedením Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Pro studenty především šestých ročníků uspořádal seminář, na kterém je seznámil s možnostmi práce v kyjovské nemocnici. Začátkem března se na fakultu vydá znovu. „Vezmu s sebou i některé primáře. Věřím, že naše úsilí přinese ovoce a v letošním roce náš kolektiv rozšíří absolventi brněnské lékařské fakulty,“ přeje si Wenzl.

Mob.: +420 778 734 797

zdrazil.filip@nemkyj.cz