Špičkové CT je v Kyjově dostupné 24 hodin denně

10. 2. 2020

Přesně tři roky už na radiodiagnostickém oddělení slouží moderní výpočetní tomograf, známější pod zkratkou CT. V provozu je 24 hodině denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce a ročně na něm zdravotníci provedou více než 10 tisíc vyšetření.

Unikátní technologie a vybavení přístroj ještě stále řadí ke světové špičce. „Vyniká zejména rychlostí. Od hlavy až k patě jsme schopni pacienta vyšetřit v řádu několika vteřin,“ říká primář Luboš Látal. I proto je výpočetní tomograf využíván především při diagnostice úrazů a jiných akutních stavů, u nichž hrozí riziko z prodlení. Častá jsou vyšetření cévních mozkových příhod, náhlých příhod břišních, zánětlivých onemocnění, plicních embolií, uzávěr cév dolních končetin a dalších. V Kyjově se navíc, jako v jedné z mála nemocnic na Moravě, provádí i nejnáročnější vyšetření srdce a koronárních tepen nebo třeba léčebné opichy nervových kořenů. „Kromě rychlosti je velkou devízou přístroje i vysoké rozlišení obrazu umožňující přesnější diagnostiku. Jsme hrdí, že takové vybavení je pacientům našeho regionu k dispozici,“ pochvaluje si primář Látal.

Přístroj byl před třemi lety pořízen za 43 milionů korun. 17 miliony tehdy vypomohl Jihomoravský kraj. Vysoká částka pokryla nejen nákup, ale i plný servis na 8 let dopředu. Nahradil tehdy dosluhující CT.
Výpočetní tomograf funguje na principu rentgenového záření, které je aplikováno pod různými úhly. Jakmile záření projde vyšetřovanou oblastí, CT vyprodukuje data, která se v reálném čase zobrazí na počítači. Umožňuje vyšetření jakékoliv části těla.

zdrazil.filip@nemkyj.cz