Revoluce v oční chirurgii - Nemocnice Kyjov pořídí unikátní 3D mikroskop

7. ledna 2022, Kyjov

Obvyklý operační mikroskop nahrazuje dvojice kamer, které obraz snímaného oka přenášejí na velký LCD monitor. Chirurgové tak místo přes okuláry sledují průběh operace komfortně na obrazovce. V ultra vysokém rozlišení, prostřednictvím 3D technologie. Nový vysoce moderní mikroskop lékařům usnadní práci, současně je šetrnější k pacientům.
Lékaři očního oddělení Nemocnice Kyjov obdobný přístroj testovali předloni v létě. Technologie je tehdy velmi zaujala. Vedení kyjovské nemocnice nyní z Ministerstva zdravotnictví obdrželo souhlas 3D mikroskop pořídit. V nejbližších dnech bude vypsáno výběrové řízení na dodavatele. Odhadované náklady sahají k 10 milionům korun.
Mikroskop poskytuje vysoce kvalitní zobrazení v rozlišení 4K a velkou hloubku ostrosti umožňující lépe rozlišovat jednotlivé struktury oka. „Jsme navíc schopni významně snížit množství světla, které během operace dopadá do oka pacienta. Tím šetříme sítnici, kde jsou i nervové buňky zprostředkovávající samotné vidění. Operatér navíc nemusí při operacích sklánět hlavu do mikroskopu, ale sedí vzpřímeně,“ vypočítává další výhody primář Očního oddělení Nemocnice Kyjov Evžen Fric a odkazuje na studie, podle kterých až 60 procent očních lékařů trpí problémy s krční páteří.
Chirurg má během operace na očích pasivní 3D brýle, podobně jako divák při sledování trojrozměrného filmu v kině. Stejné brýle si přitom může nasadit kterýkoli účastník operace a vidět tentýž obraz jako operatér. Nová technologie tak je vhodnou pomůckou při vzdělávání začínajících lékařů, kteří mají možnost vidět podrobně průběh operace krok za krokem.
Na očním oddělení v Kyjově lékaři provedou bezmála 2600 chirurgických zákroků ročně. Nejčastějším typem jsou operace šedého zákalu, tedy onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Tvoří skoro polovinu z celkového počtu prováděných zákroků. Kyjovští lékaři operují taky tzv. zadní segment či zelený zákal. Řeší závažná oční traumata i operativu dětských pacientů.

Mob.: +420 778 734 797
f.zdrazil@mukyjov.cz