Tisk článku

Rázová vlna

24. února 2017, Kyjov

Bolestí proti bolesti – Nemocnice Kyjov nabízí pacientům rázovou vlnu

Rázová vlna je důkazem, že i bolest občas může být léčivá. Samotná aplikace nepatří k nejpříjemnějším. Při správné indikaci ale zvyšuje efektivitu terapie až o 85%. Patří totiž k nejúčinnějším způsobům, jak vyhnat bolest z těla – nově i v Nemocnici Kyjov.

Rázové vlny jsou zjednodušeně ultrazvukové nárazy. Ty jsou prostřednictvím stlačeného vzduchu cíleně aplikovány na bolestivé místo, které kinetická energie rozbíjí a startuje tak proces hojení.
„Přístroj lze využít na širokou škálu diagnóz pohybového aparátu. Nejčastěji ale jde o ostruhu patní kosti, Achillovu šlachu, tenisový loket, skokanské koleno, nebo třeba bolavé klouby spojené s artrózou,“ vypočítává fyzioterapeutka kyjovské nemocnice Eva Zainerová. Rázovou vlnu tak využívají například sportovci, lidé s pohybovými problémy. Dosud si fyzioterapeuti kyjovské nemocnice museli vystačit s jinými druhy fyzikální terapie – například s elektroléčbou, laserem, ultrazvukem či magnetem. „Před nákupem rázové vlny jsme si na zkoušku nechali přivézt několik typů, ze kterých jsme vybírali ten nejvhodnější. Cena dosáhla téměř 360 tisíc korun a celou investici jsme pokryli z vlastních zdrojů,“ vysvětluje Danuše Křiváková, ředitelka Nemocnice Kyjov.
Přístroj je velmi flexibilní a dá se jednoduše přizpůsobit individuálním potřebám každého pacienta. Fyzioterapeut může nastavit intenzitu a frekvenci rázu, tedy sílu a rychlost, kterými bude rázová vlna bolavé místo „rozbíjet“. Průměrný počet terapií se u běžných bolestí pohybuje okolo 3-5, v případě chronických potíží je to zpravidla 6-8 návštěv. Denně přístroj pomůže až dvacítce pacientů.


Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz


        10797

        10799