Pooperační komplikace na Očním oddělení pohlídá speciální mikroskop

9. září 2019, Kyjov

Pooperační komplikace na Očním oddělení pohlídá speciální mikroskop

Na Očním oddělení Nemocnice Kyjov přibyl endotelový mikroskop nejnovější generace. Zajišťuje bezkontaktní, rychlé a bezbolestné, vysoce specializované vyšetření endotelových buněk rohovky (tzn. buněk spodní vrstvy rohovky).

Toto vyšetření lékařům poskytuje informaci o velikosti buněk, jejich hustotě a tvaru. Endotelové buňky jsou důležité jak pro výživu rohovky, tak pro zajištění její průhlednosti. K poklesu jejich množství dochází například stárnutím, nošením kontaktních čoček. Změna v oblasti endotelových buněk může být způsobena i vrozenými vadami rohovky (tzv. dystrofiemi). „Abychom se vyhnuli pooperačním komplikacím, tak před refrakčními operacemi, operacemi šedého či zeleného zákalu provádíme vyšetření, při kterém využíváme právě tento endotelový mikroskop,“ vysvětluje primář Očního oddělení Evžen Fric.

Mikroskop kyjovská nemocnice pořídila z vlastních zdrojů. Peníze, které může použít na modernizaci či rozšíření přístrojového vybavení, jsou ale omezené. Během 1. pololetí letošního roku proinvestovala cca 9 milionů korun z vlastního rozpočtu. Nemocnice se ale může opřít také o zdroje externí. Se spolufinancováním jí vydatně pomáhá Jihomoravský kraj, který je jejím zřizovatelem. Nedávno třeba přispěl třemi miliony korun na nákup nového, vysoce moderního mamografu.

Mob.: +420 778 734 797

zdrazil.filip@nemkyj.cz