Tisk článku

Novorozence pohlídá nový resuscitátor

10. února 2017, Kyjov
Novorozence v Nemocnici Kyjov pohlídá nový resuscitátor

Kyjovská nemocnice neustále zvyšuje komfort a kvalitu poskytované péče. Nově například disponuje speciálním resuscitačním přístrojem, který může zachránit život čerstvě narozeným miminkům, trpícím poporodními komplikacemi s dýcháním.

Resuscitační přístroj podporuje dýchání u nedostatečně dýchajícího novorozence. Je také využíván k vyvolání dechu u nedýchajícího miminka. Výrazně tak snižuje riziko možných trvalých následků. Mezi ty nejzávažnější se řadí poškození mozku. Přístroj je přenosný - lékaři ho tak mohou využít přímo na porodním sále, na novorozeneckém oddělení, nebo třeba jednotce intenzivní péče. „Dosud jsme k resuscitaci používali klasický Ambuvak, tedy takový ten typický vak s maskou. Nový přístroj ale umožňuje například přesnější dávkování vzduchu do plic miminka," pochvaluje si novou akvizici primář dětského oddělení Nemocnice Kyjov, Milan Tauš. Ten zároveň věří, že nový resuscitátor bude využíván co nejméně: "Problémy s dýcháním u novorozenců naštěstí nejsou příliš časté, ale dovedou být velmi dramatické. Na tisíc porodů připadá zhruba desítka miminek, u kterých se takové komplikace vyskytnou," dodává Tauš.

Přístroj v hodnotě pětasedmdesáti tisíc korun nemocnice získala od nadačního fondu Děti na dlani. Ten je oficiálním fondem České neonatologické společnosti a pomáhá zlepšovat zdravotnickou péči o předčasně narozené děti. Kyjov je už šestou a současně poslední nemocnicí v Česku, kterou fond resuscitačním přístrojem obdaroval: "Přihlášených zájemců je více, ale vzhledem k tomu, že už existují evropské dotační prostředky, které pomáhají rozvoji technologií v porodnictví, rozhodli jsme se po letech změnit směr našeho snažení. V budoucnu se zaměříme na budování mléčné banky pro předčasně narozené děti," vysvětluje spoluzakladatel fondu Dušan Fibingr.

Počty dětí narozených v kyjovské nemocnici meziročně stoupají. Vloni na tamním gynekologicko-porodnickém oddělení přišlo na svět 1086 dětí (546 chlapců a 540 holčiček), což je o 13 víc než před dvěma lety a o 76 více než v roce 2014. Důvodem rostoucích čísel je mimo jiné dobré jméno kyjovské porodnice, kterou stále častěji využívají nejen těhotné ženy z okolních okresů, ale dokonce i ze Slovenska.


Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz


10790

10793

10794