Tisk článku

Novorozence ohlídají monitory dechu

11. července 2019, KyjovV Nemocnici Kyjov na nově narozené děti dohlížejí elektronické chůvičky. Hlídají případná selhání dechu, či dávení během spánku. Hned 30 přístrojů dětskému oddělení dodala nadace Křižovatka, peníze na nákup získala od sponzorů z regionu.

Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Tyto komplikace mohou způsobit jak syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. „Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc,“ vysvětluje ředitelka nadace Křižovatka Štěpánka Pokorníková a dodává, že přístroje zároveň dokáží odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy. Monitory dechu Babysense jsou u Ministerstva zdravotnictví registrovány jako zdravotnická pomůcka a prošly několikaletými klinickými testy.
Dar za 60 tisíc korun nemocnici prostřednictvím nadace věnovalo celkem pět sponzorů: Narex Ždánice, Kordárna Plus, Vetropack Moravia Glass, Kouřil – dávkovací čerpadla a společnost 2G – přikrývky a polštáře. V nemocnici díky nim nezůstane jediné lůžko pro dítě do jednoho roku, které by nehlídaly elektronické chůvičky. U starších dětí je riziko syndromu náhlého úmrtí minimální. Z rukou dárců přístroje převzal primář dětského oddělení, MUDr. Milan Tauš. „Tyto monitory nám pomohou obměnit všechny stávající přístroje na novorozeneckém a kojeneckém oddělení. Všechny jsou sice plně funkční, garantovaná životnost výrobcem jsou ale dva roky, což je lhůta, která právě v těchto týdnech vyprší,“ vysvětluje primář a dodává, že syndrom náhlého úmrtí kojenců je i díky monitorům dechu v kyjovské nemocnici jev zcela mimořádný.
Nadace Křižovatka, která sídlí v Brně, monitory dechu Nemocnici Kyjov zásobuje každý rok. Cílem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit těmito přístroji každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů,“ vyzdvihuje Pokorníková.  Za 24 let existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení moravských a českých nemocnic téměř 8 tisíci monitory dechu v celkové hodnotě 32 milionů korun.

Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz

14041