Tisk článku

Nemocnici navštivil ministr zdravotnictví

2. května 2018, Kyjov
Nemocnice Kyjov chce moderní gynekologicko-porodní pavilon, o peníze na opravu žádá ministra zdravotnictví

Plánované investice a možnosti jejich financování. To byl jeden z hlavních bodů, proč ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navštívil kyjovskou nemocnici. Ministr v demisi přislíbil, že se pokusí potřebné stamiliony zajistit.

Adam Vojtěch to do Kyjova neměl daleko. Na Slovácko si "odskočil" z Brna, kde členové vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem dnes zahájili dvoudenní pracovní návštěvu Jihomoravského kraje. „Objíždíme teď všechny kraje a mapujeme investiční potřeby v rámci regionálních nemocnic. Ta kyjovská je pro tento region bezesporu velmi důležitá. Ministerstvo zdravotnictví proto bude usilovat o vytvoření fondu, ze kterého by i krajské nemocnice mohly peníze na své investice čerpat,“ řekl zástupcům médií Vojtěch.
Ministr si za doprovodu představitelů nemocnice prohlédl především prostory gynekologicko-porodního pavilonu. Právě ten by měl v příštích letech projít rekonstrukcí. Nepůjde přitom o pouhé kosmetické úpravy. V plánu je generální oprava celé budovy. Odhadované náklady, včetně vybavení, dosahují k půl miliardě korun. Jen vypracování projektové dokumentace stálo více než dva miliony. „Chtěli jsme panu ministrovi z první ruky ukázat, jaké investice plánujeme a na které současně nejsme schopni získat peníze jen z vlastních zdrojů,“ vysvětlil důvod ministerské návštěvy Petr Svoboda pověřený vedením Nemocnice Kyjov a současně dodal, že stavební práce by s ohledem na nutnost zachování provozu probíhaly po etapách. „Ročně se u nás uskuteční více než tisíc porodů. Stavební práce proto musejí probíhat tak, aby provoz oddělení nebyl omezen. Nejprve by se ke stávající budově přistavila nová část a teprve po jejím dokončení a zprovoznění by byly opraveny původní prostory,“ upřesňuje Svoboda. O peníze na rekonstrukci žádá nejen ministra zdravotnictví, ale také Jihomoravský kraj.
O rekonstrukci kyjovské gynekologie a porodnice se mluví už několik let. S každým rokem přitom narůstá riziko velké havárie. Už teď se vlivem špatných rozvodů například stává, že na porodním sále dojde k neočekávané odstávce vody.
Projektová dokumentace je připravena. Pokud by se podařilo zajistit financování ještě letos, příští rok na jaře by se po řádném vysoutěžení mohla začít realizovat první etapa.


Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz


                      11680