Tisk článku

Nemocnice Kyjov je soběstačnější při diagnostice nemocí

 18. června 2020

Virové hepatitidy, nemoci zvířat přenosné na člověka nebo třeba spalničky. To jsou příklady nemocí, které teď zdravotníci v Nemocnici Kyjov umějí efektivně diagnostikovat – díky nově pořízeným setům sérologických metod. Pacientům přinesou rychlejší výsledky vyšetření, nemocnici zase úsporu.

Celkem 37 nových sérologických metod začalo oddělení klinické biochemie Nemocnice Kyjov využívat letos. Významně díky nim rozšířilo soběstačnost při diagnostice zejména infekčních onemocnění. „Hlavním přínosem jsou rychlejší výsledky. Dříve jsme totiž některé specifické vzorky museli denně posílat do soukromých laboratoří v Brně. S rozšířením diagnostiky sice dojde k navýšení nákladů potřebných pro nákup nových setů, výkony ale uhradí zdravotní pojišťovny, navíc nám odpadne úhrada institucím, kterým jsme za vyšetření dosud platili,“ říká primář Rostislav Kotrla. Laboranti z oddělení klinické biochemie jsou nově schopni diagnostikovat virové hepatitidy (A, B, C), herpetické viry, respirační infekce, onemocnění zvířat přenosná na člověka (tzv. zoonózy), sexuálně přenosné nemoci a dětské a exantémové infekce, jako jsou zarděnky, příušnice či spalničky. Takto široké portfolio sérologických metod je u laboratoří klinické biochemie okresního typu spíše výjimečné.

Samotný proces spočívá ve vyšetření séra získaného z odběru srážlivé krve. Některá vyšetření se provádí paralelně i v mozkomíšním moku. Výsledek je známý zpravidla ještě týž den od doručení vzorku. Sérologické metody jsou souborem vyšetřovacích technik, které jsou založeny na reakci mezi antigenem a protilátkou. Jedna složka reakce je vždy známá, druhou zdravotníci vyšetřují a na základě toho pak připravují specifická antiséra či vakcíny. „Nová vyšetření jsme nabídli všem oddělením a ambulancím kyjovské nemocnice, ale také obvodním lékařům a specialistům v regionu. Jiné nemocnice jsme zatím neoslovili, nicméně jsme připraveni vyšetřit každý vzorek, který bude podpořen objednávkou lékaře,“ dodává primář Kotrla.


Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz