Nemocnice Kyjov instaluje magnetickou rezonanci za více než 30 milionů

Možnost zobrazit vnitřní orgány lidského těla při nulové radiační zátěži, to je hlavní devíza magnetické rezonance. Dosud za ní pacienti z jihu Moravy museli jezdit buď do Brna, nebo do jiných krajů, Zlínského, či Olomouckého, a to se odráželo v dlouhých, i několik měsíců trvajících čekacích lhůtách. Čas i cestu teď ušetří především lidé z Hodonínska - moderní pracoviště magnetické rezonance v těchto týdnech vyrůstá v Kyjově.

Deset až patnáct lidí denně musejí lékaři kyjovské nemocnice na toto vyšetření posílat jinam, především do Brna. Teď očekávají, že s vlastním přístrojem pokryjí potřeby pacientů z celé jihovýchodní části Moravy. K pacientům z Hodonínska se jistě přidají i ti z Břeclavska, Vyškovska, ale také z části Uherskohradišťska a Kroměřížska ve Zlínském kraji. I pro ně to bude nejbližší magnetická rezonance. "V minulém týdnu dodavatelská firma dokončila instalaci stínící kabiny, ve které bude rezonance umístěna. Kabina v tomto případě plní funkci takzvané "Faradayovy klece", kdy odstraňuje rušivé radiofrekvenční signály z okolí. Současně firma dokončuje napojení technologických rozvodů," vysvětluje ředitelka Nemocnice Kyjov Danuše Křiváková a dodává, že montáž samotného přístroje byla zahájena ve čtvrtek 2. června. V průběhu následujících dvou týdnů bude přístroj nainstalován a po provedení přejímacích zkoušek a kalibrací, bude zahájen testovací provoz. V jeho průběhu bude personál zaškolen k obsluze. Samotné vyšetřování pacientů by mělo být zahájeno na začátku července.

Pracoviště magnetické rezonance bude situováno na místě bývalého kožního oddělení, poblíž chirurgie a urgentního příjmu. Úprava pavilonu pro potřeby magnetické rezonance vyšla na 10 590 000,-Kč, téměř polovinu (5 milionů) pokryla dotace z Jihomoravského kraje. Zřizovatel nemocnice se finančně spolupodílel i na nákupu samotného přístroje. Ten stál 32 186 000,-Kč, skoro dvě třetiny (22 milionů) zaplatil kraj. „Je to největší investice do jednotlivého přístrojového vybavení v celé historii Nemocnice Kyjov, která si letos připomíná 70 let od svého založení,“ dodává Křiváková.

Magnetická rezonance patří k nejmodernějším zobrazovacím metodám. Poskytuje výrazný tkáňový kontrast, díky čemuž jsou lékaři schopni odlišit zdravé tkáně od patologických. Rezonance využívá jader atomů vodíku, která se při vystavení silnému magnetickému poli stávají zdrojem radiofrekvenčního vlnění. Dosud nebyly prokázány žádné škodlivé účinky na člověka.

Nemocnice Kyjov je spádová pro téměř 180 tisíc lidí. V letošním roce plánuje vedení nemocnice řadu dalších investic do obnovy přístrojů a modernizace pracovišť tak, aby nadále splňovala požadavky kladené na poskytovatele kvalitní zdravotní péče.

Mob.: +420 778 734 797

f.zdrazil@mukyjov.cz