Na skladě chybí. Dezinfekci a léky s paracetamolem si proto Nemocnice Kyjov vyrábí sama

25. března 2020

Panadol, Paralen či další léky obsahující paracetamol jsou teď v lékárnách nedostatkovým zbožím. Kyjovská nemocnice na zvýšenou poptávku zareagovala výrobou adekvátní náhrady.

Namísto obvyklých lisovaných tablet si teď zájemci z lékáren kyjovské nemocnice odnášejí želatinové tobolky. Je v nich paracetamol, tedy tatáž účinná látka, kterou obsahuje Paralen nebo třeba Panadol. Tiší bolesti hlavy či zubů, sráží teplotu, používá se při nachlazení a chřipce. Surovinu nemocnice nakupuje od atestovaného dodavatele.
Při výrobě provizorní směsi, která je však plnohodnotnou náhradou za uvedené léky, se využívá takzvaného tobolkovače. „Prostřednictvím něj plníme prázdné želatinové tobolky paracetamolem a malým množstvím laktózy. Je to forma, kterou v minulosti, před zavedením hromadné výroby léků, lékárníci praktikovali zcela běžně,“ popisuje vedoucí lékáren pro veřejnost Nemocnice Kyjov Pavla Brančová a dodává, že zákazníkům nabízejí balení po 20 tobolkách. Dávkování je shodné s tabletami – v každé tobolce je 500 miligramů paracetamolu. V žaludku se želatinový obal rozpustí a prášková směs se následně uvolní a vstřebá. Prodejní cena je oproti obdobným lékům o něco vyšší, rozdíl je i ve lhůtě použitelnosti. Tobolky jsou v porovnání s lisovanými tabletami účinné kratší dobu, spotřebovat by se měly do tří měsíců. Nejsou proto určeny k uskladnění, ale k utišení akutních zdravotních potíží.
Denně jsou kyjovští lékárníci schopni vyrobit až 30 balení po 20 tobolkách. Je to množství, které zhruba odpovídá denní poptávce. Provizorní lék bude nemocnice poskytovat do doby, než se tablety Paralenu a Panadolu znovu objeví na pultech v dostatečném množství. „Jsme v kontaktu s dodavateli a máme příslib, že v nejbližších dnech by nám měli přivézt rozumné množství,“ dodává Brančová.
Nemocnice Kyjov je soběstačná i při výrobě dezinfekce, která je v posledních týdnech taky obtížně dostupným zbožím. Míchá ji podle receptury Světové zdravotnické organizace, pro vlastní potřebu i na prodej. Jeden zákazník si může koupit maximálně čtvrt litru - přípravek totiž obsahuje lihobenzín, který podléhá evidenci.
V souvislosti s šířením nemoci COVID-19 zavedly lékárny Nemocnice Kyjov preventivní opatření. Přibylo plexisklo oddělující zákazníky od obsluhy, dochází k častější dezinfekci povrchů, pracovnice používají jednorázové rukavice. Do lékáren klienti vstupují jednotlivě.

Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz