Tisk článku

Movember

22. listopadu 2017, Kyjov

Už stovky mužů využily bezplatného vyšetření prostaty

Oddělení klinické biochemie se letos premiérově zapojilo do celosvětové akce Movember. Během listopadu nabízí preventivní a bezplatné vyšetření, které může včas odhalit příznaky rakoviny prostaty, což je nezbytný předpoklad úspěšného léčení. Za první tři týdny nabídky využilo více než tři sta zájemců.
Bezplatné vyšetření zabere jen chvíli a spočívá v odběru malého vzorku krve. Není třeba se objednávat předem, jen je nezbytné dodržovat pracovní dobu od 8 do 14 hodin. Na výsledky se nečeká, nemocnice je rozesílá poštou. Zájemci mohou bezplatného vyšetření využít ještě týden, akce končí s posledním listopadovým dnem. Oddělení klinické biochemie sídlí v budově P1, v suterénu pod ORL.
Hnutí s názvem Movember (složenina anglického výrazu pro knírek a měsíc listopad) se stalo novodobým pánským svátkem, při kterém si muži nechávají narůst kníry. Symbol, upozorňující na význam prevence rakoviny prostaty, zdobí i tváře mužského personálu Oddělení klinické biochemie kyjovské nemocnice, včetně primáře Rostislava Kotrly.
Rakovina prostaty tvoří zhruba šestnáct procent všech nádorových onemocnění a ročně na ni jen v České republice umírá více než 1300 mužů.
           11350