Moderní mamograf poskytne ženám komfortnější péči

Specializovaná firma začala na Radiodiagnostickém oddělení kyjovské nemocnice s montáží nového mamografického přístroje. Původní totiž s ohledem na platnou legislativu začínal dosluhovat. Modernější nástupce ženám poskytne komfortnější vyšetření - potenciální změny v prsu totiž zobrazí ještě dříve a při menší dávce rentgenového záření.
Přístroj stál 6 milionů korun - třemi miliony přispěl Jihomoravský kraj, zbytek nemocnice platila ze svých prostředků. Montážní firma musí se zprovozněním pospíchat - mamografické vyšetření v Kyjově totiž denně absolvuje až 60 žen a jedná se tak o mimořádně vytížený přístroj. Očekáváme proto, že mamograf začne sloužit už během příštího týdne.
Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným nádorem žen. V České republice si tuto diagnózu ročně vyslechne okolo 7 tisíc pacientek. Mimořádně důležitá je proto prevence - pacientky s včasnou diagnostikou mají největší šanci na úspěšnou léčbu. Rakovina prsu se může projevit různými příznaky - bulkou nebo třeba i jen deformací pokožky. „Pokud na svém prsu ženy zaznamenají jakékoliv změny, měly by co nejdříve vyhledat lékaře, který se dané problematice věnuje,“ upozorňuje primář Luboš Látal.