Magnetická rezonance přivítala tisícího pacienta

28. listopadu 2016, Kyjov

Magnetická rezonance Nemocnice Kyjov přivítala tisícího pacienta!

Jan Staněk ze Ždánic si dnes kromě lékařské zprávy z kyjovské nemocnice odnesl také několik drobných dárků a upomínkový list. Stal se totiž tisícím pacientem, který absolvoval vyšetření magnetickou rezonancí.

Pro osmapadesátiletého muže je to druhá zkušenost s magnetickou rezonancí, kvůli té první musel rodák ze Ždánic cestovat až do Brna. „Je samozřejmě výhodou, že mám vyšetření skoro v místě bydliště. Snížila se i čekací doba - do Brna jsem čekal okolo dvou měsíců, do Kyjova jsem se objednával zhruba před měsícem,“ řekl pan Staněk, kterého delší dobu trápí bolavé a nateklé koleno.

Po podepsání souhlasu s vyšetřením se v kabince převlékl do pláště a přesunul se k pracovišti magnetické rezonance. Zdravotnický personál mu následně na vyšetřované koleno přiložil speciální cívku, která zvyšuje signál přenášeného obrazu. Ten poskytuje výrazný tkáňový kontrast, díky čemuž jsou lékaři schopni odlišit zdravé tkáně od patologických. Vyšetření magnetickou rezonancí trvá v průměru 20 minut až půl hodiny. „Vzhledem k časové náročnosti během dne stihneme vyšetřit zhruba 12 pacientů. Čekací doby se pohybují od čtyř do šesti týdnů v závislosti na typu vyšetření,“ vysvětlil vedoucí lékař Lukáš Hrdina. Se svými kolegy nejčastěji provádí vyšetření mozku, kvůli kterému na magnetickou rezonanci přichází téměř každý druhý pacient.

Lékaři radiodiagnostického oddělení kyjovské nemocnice zatím od spuštění neřešili žádnou poruchu, která by si vynutila dočasné zastavení provozu magnetické rezonance. Ta byla instalována začátkem letošního června, ostrý provoz pak přestřižením pásky na konci letních prázdnin zahájil premiér Bohuslav Sobotka.

Pracoviště magnetické rezonance je situováno do míst bývalého kožního oddělení, poblíž chirurgie a urgentního příjmu. Úprava pavilonu vyšla na 10,6 milionů korun, téměř polovinu (5 milionů) pokryla dotace z Jihomoravského kraje. Zřizovatel nemocnice se finančně spolupodílel i na nákupu samotného přístroje. Ten stál 32,2 milionů korun a skoro dvě třetiny (22 milionů) zaplatil kraj. Jedná se o historicky největší investici do přístrojového vybavení Nemocnice Kyjov, která si letos připomíná 70 let od svého založení.

Mob.: +420 778 734 797

zdrazil.filip@nemkyj.cz