Kyjovští patologové pomáhají s diagnostikou nemocí

30. června 2020

Už dávno neplatí, že se patologie zabývá čistě mrtvými. Naopak – hlavní náplní práce patologů je diagnostika zejména nádorových, ale i jiných onemocnění, která má přínos pro pacienty živé. Právě precizní diagnostika je totiž mnohdy nezbytná pro stanovení vhodné léčby. Jednou z nezastupitelných metod je imunohistochemie.

Cílem této histologické metody je průkaz a lokalizace předem definovaných struktur přímo v tkáních. Díky tomu mohou patologové rozlišovat jednotlivé typy buněk a zjišťovat chorobné změny, jsou schopni zachytit i ta nejmenší poškození. „Tato metoda se využívá například při diagnostice nádorových onemocnění. Díky ní jsme schopni určit chování nádoru, například jak rychle poroste, ale také možnosti léčby. Velmi důležitá je ale i při prokazování Helicobacter pylori, což je bakterie způsobující zánětlivé onemocnění žaludku. V tomto případě je imunohistochemie nejpřesnější dostupná metoda,“ vypočítává možnosti uplatnění primář patologie Aleš Pastrňák a dodává, že v Nemocnici Kyjov touto technikou vyšetří zhruba 2300 vzorků ročně.
Analyzovány jsou vzorky, které lékaři odeberou z těla pacienta. V tomto směru funguje spolupráce s ostatními odděleními, zejména s chirurgií. Vzorky následně putují na patologii, kde jsou dále zpracovávány a vyhodnocovány pod mikroskopem. „Vyšetřujeme odebrané vzorky tkáně, ale i tekutý materiál k cytologickému vyšetření, například výplach plic, hrudní punktát a podobně,“ upřesňuje vrchní laborantka Edita Blažková.
Na vzorek odebrané tkáně se nanese specifická primární protilátka. Ta se chemicky naváže na cílovou strukturu a vzniklá vazba se pomocí dalších postupů znázorní za vzniku hnědého zbarvení. Na každý typ nádoru se přitom používá jiná kombinace protilátek. Dobrou zprávou je, že jejich paleta se postupně rozšiřuje, což umožňuje přesnější diagnostiku.
Metoda imunohistochemie podléhá pravidelné externí kontrole kvality. Patologie Nemocnice Kyjov splňuje přísná kritéria beze zbytku již několik let po sobě.

mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz