Kyjovské ARO slaví padesát, jako dárek dostane nákladnou rekonstrukci

Padesát milionů korun. To je odhadována částka, za kterou anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice Kyjov projde komplexní rekonstrukcí. Pokud zřizovatel nemocnice v rozpočtu peníze najde, měly by stavební práce začít příští rok na jaře.

Zastupitelstvo Jihomoravského kraje, které je zřizovatelem kyjovské nemocnice, již schválilo 3,5 milionu korun na vypracování projektové dokumentace. To je první a nezbytný krok pro zahájení stavebních prací. Po nich by mělo dojít k výrazné modernizaci anesteziologicko-resuscitačního oddělení a jeho lepší návaznosti na ostatní pracoviště. Rozšíří se i kapacita - stávajících 6 lůžek v exponovaných obdobích přestává dostačovat, jejich počet se proto rozroste o další 2. „Nemocnice Kyjov připravila pouze podklady pro vypracování projektu, vše ostatní, včetně nákladů, už ale zajišťuje Jihomoravský kraj, který si vzal tuto významnou investici administrativně pod sebe,“ říká ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl. Podle plánu by ještě letos měla být vysoutěžena projektová dokumentace a vydáno stavební povolení, příští rok by pak mohl být ve znamení stavebních prací. Odhadované náklady se blíží k padesáti milionům korun. „Nejedná se pouze o stavbu, v této částce jsou i náklady za modernizaci přístrojového vybavení a nový nábytek,“ upřesňuje Wenzl.
Rekonstrukce přinese mnohem větší komfort pacientům i zdravotnickému personálu. „Součástí projektu je například instalace výkonné vzduchotechniky. Nový provoz ARO navíc situujeme do těsné blízkosti operačních sálů, čímž odpadne složitý a zdlouhavý převoz pacienta mezi jednotlivými pracovišti,“ vyzdvihuje další přínosy projektu krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta.
ARO se zabývá především poskytováním anesteziologicko resuscitační péče. Pečuje o kriticky nemocné pacienty s ohrožením základních životních funkcí. Jen v loňském roce kyjovské pracoviště přijalo 305 pacientů, průměrná ošetřovací doba jednoho nemocného je 10 dnů.

Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz