Kyjovská nemocnice znovu nabídne bezplatné vyšetření prostaty

21. října 2019, Kyjov

Kyjovská nemocnice znovu nabídne bezplatné vyšetření prostaty

Oddělení klinické biochemie se znovu zapojí do celosvětové kampaně Movember. Od 4. do 15. listopadu mohou zájemci využít možnosti bezplatného vyšetření prostaty. V kyjovské nemocnici se akce uskuteční už potřetí.

Vyšetření spočívá v odběru malého vzorku krve a zjištění hladiny PSA. To je látka, která se v krvi vyskytuje a je základním ukazatelem možného zhoubného onemocnění. Velmi důležitá je přitom prevence, především u mužů starších padesáti let, u kterých je riziko výskytu rakoviny prostaty vyšší.
Předchozí dva ročníky kampaně ukázaly, že muži ke svému zdraví nejsou lhostejní. Například vloni bezplatného vyšetření denně využilo v průměru 65 klientů. Zájem byl tak enormní, že na odběry krve musel primář Oddělení klinické biochemie Rostislav Kotrla vyčlenit jednu pracovnici navíc. „Z téměř šesti set padesáti odběrů jsme objevili zhruba pět procent pozitivních případů. Nejednalo se automaticky o rakovinu prostaty, ale majitelům těchto vzorků jsme doporučili, aby navštívili své praktické lékaře či urology a dohodli si podrobnější přezkum,“ upozorňuje Kotrla.
Bezplatné vyšetření zabere jen chvíli a spočívá v odběru vzorku krve. Není třeba se objednávat předem, jen je nezbytné dodržovat pracovní dobu od 8 do 14 hodin. Na výsledky se nečeká, nemocnice je rozesílá poštou. Oddělení klinické biochemie sídlí v budově P1, v suterénu pod ORL.
Hnutí s názvem Movember (složenina anglických výrazů pro knírek a měsíc listopad) se stalo novodobým pánským svátkem, při kterém si muži nechávají narůst kníry. Ostatně ten už začíná rašit i na tváři primáře Rostislava Kotrly. Kampaň originálním způsobem upozorňuje na význam prevence rakoviny prostaty. Ta tvoří zhruba šestnáct procent všech nádorových onemocnění a ročně na ni jen v České republice umírá více než 1300 mužů.

mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz