Dětské oddělení získalo 10 nových monitorů dechu

Více než 10 tisíc monitorů dechu v celkové hodnotě 38 milionů korun rozdala Nadace Křižovatka na novorozenecká a dětská oddělení nemocnic v ČR. V rámci projektu „Maminko, dýchám“ doputovaly i do Kyjova. 30. 6. 2022 přijela ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková na Dětské oddělení Nemocnice Kyjov, aby primáři, MUDr. Milanu Taušovi, předala 10 monitorů dechu v celkové hodnotě 25 tisíc korun.
„Monitory dechu jsou citlivé přístroje, které mají omezenou životnost. Díky laskavé podpoře sponzorů a dárců pomáháme zajistit jejich průběžnou obnovu na dětských a novorozeneckých odděleních. Monitor dechu je zařízení, které upozorní zvukovým a světelným signálem okolí, že kojenec přestal dýchat na více jak 20 vteřin. Umožní tak na tuto život ohrožující situaci okamžitě reagovat,“ vysvětluje ředitelka Nadace Křižovatka Štěpánka Pokorníková a dodává, že přístroje zároveň odhalí i mělké dýchání či apnoické pauzy.
Monitory dechu Babysense 2 Pro jsou u Ministerstva zdravotnictví registrovány jako zdravotnická pomůcka a prošly několikaletými klinickými testy. Elektronické chůvička, jak se také monitorům říká, nadace pořizuje díky ochotě dárců z regionu. Tentokrát finančně přispěly Vetropack Moravia Glass, Prako Kyjov, Kouřil – dávkovací čerpadla a Tiskárna ŠIKI Kyjov.
Syndrom náhlého úmrtí kojenců SIDS má obvykle tyto typické rysy – k úmrtí dochází velmi náhle, řádově hodiny od uložení dítěte ke spánku, pro SIDS je typické, že dítě nepláče a před událostí se většinou projevuje jako zcela zdravé. Nadace Křižovatka také uvádí, že není neobvyklé, když se před SIDS zaznamená výskyt symptomů typických u virových nákaz, zejména horních cest dýchacích a zažívacího ústrojí. Právě monitor dechu nejen hlídá zástavu dechu, ale také apnoe (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka a okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc rodiče, který může v případě potřeby včas poskytnout dítěti první pomoc.
„Monitory dechu používáme pro 20 lůžek novorozenecké stanice a pro menší děti na stanici kojenecké, kam se vejde okolo 10 lůžek,“ uvádí primář dětského oddělení Milan Tauš, který přístroje převzal.
Nadace Křižovatka monitory dechu Nemocnici Kyjov dodává pravidelně každý rok s cílem vybavit těmito přístroji každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Rodiče navíc mají možnost si monitoru dechu zapůjčit.

Veronika Hollerová
tisková mluvčí Nemocnice Kyjov