Čtyřicítka prvodárců v Kyjově darovala naději

29. října 2018, Kyjov

Čtyřicítka prvodárců v Kyjově darovala naději

Hned 67 dárců krve se dnes v Nemocnice Kyjov zapojilo do celostátní kampaně 450 ml naděje. Více než polovinu z nich přitom tvořili prvodárci. Právě na ně je akce zaměřena.

„Moc děkuji všem, kteří se do kampaně zapojili. I těm několika lidem, které jsme z různých, především zdravotních důvodů museli z odběru vyloučit. Velice si vážím jejich snahy pomoct,“ říká primářka hematologického a transfuzního oddělení Jitka Hovadíková Kujíčková.
Akce se v Kyjově konala podruhé. Při loňské premiéře z toho byl dokonce účastnický rekord – zapojilo se hned 87 prvodárců. „Tentokrát jich dorazilo 39. Dost možná se na poklesu projevilo načasování do právě probíhajících podzimních prázdnin – chyběli nám tak žáci a studenti kyjovských středních škol,“ přemýšlí hlavní koordinátorka projektu Xénie Mráčková.
Vylosovaní dárci byli v rámci kampaně „450 ml naděje“ odměněni drobnějšími, ale i hodnotnými dary - například vyhlídkovým letem v balónu, či pobytem v útulném penzionu. „Důležité je, že nepřicházejí jen kvůli vidině zajímavé ceny, ale protože se jednoduše rozhodli pomoct. Svědčí o tom skutečnost, že téměř polovina loňských prvodárců k nám teď dochází pravidelně,“ vyzdvihuje přínos akce primářka Kujíčková.
V celém Česku podle odhadů chybí nejméně 100 tisíc dárců, v současnosti je jich okolo 240 tisíc. Za posledních 9 let ubylo přes padesát tisíc lidí, kteří krev pravidelně darují. Stárnou a nejpozději v pětašedesáti letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Podle statistik Nadačního fondu Naděje přitom jen v naší zemi potřebuje každé tři vteřiny někdo krev a každý člověk během života absolvuje v průměru pět transfuzí.
Ti, kteří neměli možnost se do kampaně „450 ml naděje“ zapojit, mohou svou krev darovat i jindy. Odběry v kyjovské nemocnici probíhají každé pondělí a úterý od 6.30 do 9 hodin. Hematologie a transfuzní oddělení se nachází v budově P2.

mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz