Covid 19 se nevyhýbá ani kyjovské nemocnici

Už 12 covid+ maminek rodilo v uplynulých 2 měsících na Gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Kyjov. Pozitivní test na koronavirus má v průměru každá 11. rodička - od 18. října dosud se v nemocnici narodilo celkem 134 dětí.

Lékaři, porodní asistentky, sestry i další personál porodního oddělení pracuje ve zpřísněných hygienických podmínkách. Během porodů jsou totiž ochranné pomůcky na ústech pacientek takřka vyloučeny - při takto náročném fyzickém výkonu, jakým porod je, by to jednoduše neudýchaly. O to víc se chrání zdravotníci. "Abychom riziko přenosu nákazy na oddělení snížili na minimum, všechny rodičky při nástupu absolvují antigenní testy," říká primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Kyjov Július Maruška a dodává, že podobné opatření se dost možná začne nově týkat i tatínků a dalších. Přítomnost třetích osob u porodu možná je. Aby se však jejich pohyb po oddělení omezil na minimum, rodičku mohou doprovázet až těsně před porodem samotným.
"Onemocnění má u většiny pacientek lehčí průběh. Děti proto u nich zůstávají - do kojení ani bondingu se v případě dodržování hygienických pravidel snažíme nezasahovat," upřesňuje primář Maruška. V současné době rodičky opouštějí nemocnici o den dříve, než je obvyklé (tj. 4. den po spontánním porodu, 5. den po prodělání císařského řezu). V případě onemocnění koronavirem si tatínci své ženy a nově narozené děti vyzvedávají ještě o den dříve, tedy pokud to zdraví jejich i dětí umožní.