9 000 vyšetření. Magnetická rezonance v Kyjově slouží už tři roky

Během tří let přístroj za více než 32 milionů korun posloužil bezmála 8200 pacientům, u kterých zaškolený personál nemocnice provedl skoro 9000 vyšetření. Nejmladšímu klientovi ještě nebylo pět, nejstarší měl jednadevadesát.

„Asi polovina vyšetření je zaměřená na nervový systém, tedy mozek a páteř. Další velkou oblastí je zobrazování pohybového aparátu a břicha. Nebojíme se však ani těch nejnáročnějších vyšetření, která zpravidla nabízejí jen fakultní nemocnice – pacienti tak u nás absolvují i vyšetření srdce a cév,“ vypočítává široké možnosti využití magnetické rezonance primář Radiodiagnostického oddělení Luboš Látal. Současně dodává, že drtivá většina vyšetření se provádí ambulantně.
Montáž magnetické rezonance kyjovskou nemocnici povýšila mezi špičkově vybavená radiodiagnostická pracoviště. Dříve museli zdejší lékaři deset až patnáct lidí denně na toto vyšetření posílat jinam – do Brna, Znojma či do sousedního Zlínského kraje. Důsledkem byly dlouhé, i několikaměsíční čekací lhůty. Ty se teď zkrátily. „Naléhavé případy vyšetřujeme nejlépe ještě týž den. Například na standardní vyšetření bederní páteře si ale pacienti i u nás počkají až sedm týdnů,“ říká primář Látal. Personál magnetické rezonance měsíčně provede až 270 vyšetření. Nemocnice Kyjov momentálně vyjednává s pojišťovnami o navýšení plateb, aby bylo možné vyšetřit ještě větší počet klientů.
Pracoviště magnetické rezonance je situováno poblíž chirurgie a urgentního příjmu. Jen nezbytná úprava pavilonu vyšla v roce 2016 na více než 10 milionů, téměř polovinu pokryla dotace z Jihomoravského kraje. Zřizovatel nemocnice se finančně spolupodílel i na nákupu samotného přístroje. Ten stál 32 milionů, zhruba dvě třetiny zaplatil kraj. „Je to největší investice do individuálního přístrojového vybavení ve více než sedmdesátileté historii Nemocnice Kyjov,“ dodává její ředitel Lubomír Wenzl.
Magnetická rezonance patří k nejmodernějším zobrazovacím metodám. Poskytuje výrazný tkáňový kontrast, díky čemuž jsou lékaři schopni odlišit zdravé tkáně od patologických. Rezonance využívá jader atomů vodíku, která se při vystavení silnému magnetickému poli stávají zdrojem radiofrekvenčního vlnění. Dosud nebyly prokázány žádné škodlivé účinky na člověka.

Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz