Zdravé stravování v seniorském věku

Kyjov – Dne 25. října uspořádal Spolek seniorů Ždánice výjimečnou přednášku s názvem "Zdravé stravování v seniorském věku." Tuto inspirativní událost vedly dvě zkušené nutriční terapeutky, Jana Kopečková a Barbora Foltýnová, obě působící v nutriční ambulanci Nemocnice Kyjov. Přednáška přinesla důležité informace a inspiraci pro seniory v regionu.

Přednáška byla zahájena slovy, která přiměla všechny účastníky k zamyšlení: "Udělejte si čas na své zdraví dříve, než budete nuceni si udělat čas na svou nemoc." Paní Jana Kopečková a paní Barbora Foltýnová zdůraznily význam prevence a zdravého životního stylu.

V první části přednášky se nutriční terapeutky zaměřily na klíčové principy zdravého stravování. Upozornily na to, že hladovění není správnou cestou ke zdraví. Namísto toho doporučily konzumovat menší porce každé 3 hodiny a zařazovat denně alespoň 5 porcí zeleniny a ovoce do jídelníčku. Tím lze zajistit vyváženou stravu a zvýšit kvalitu života. Dále zdůraznily, že způsob přípravy potravy má klíčový význam a doporučily preferovat polotučné mléčné výrobky a celozrnné pečivo. Důraz byl kladen i na dodržování pitného režimu a dostatečné fyzické aktivity.

Druhá část přednášky byla věnována specifickým stravovacím potřebám diabetiků, osob s hypertenzí a onkologických pacientů. Nutriční terapeutky představily širokou škálu nutridrinků, které slouží jako částečná nebo úplná náhrada stravy pro pacienty trpící nechutenstvím či podvýživou.

"Výsledkem této přednášky je nejen zvýšené povědomí o zdravém stravování, ale i motivace ke zlepšení životního stylu. Přednáška byla velkým úspěchem a poskytla cenné rady pro zdravý a plnohodnotný život seniorů v našem regionu," uvedla Bohumila Chovancová za Spolek seniorů Ždánice.

Veronika Hollerová, tisková mluvčí
e-mail: hollerova.veronika@nemkyj.cz