Tisk článku

Zdravé prsy – myslete na prevenci

Až 7 tisíc pacientek si každoročně vyslechne v ČR diagnózu rakoviny prsu. Protože se jedná o nejčastější zhoubný nádor, také Nemocnice Kyjov se zaměřuje na prevenci. Včasná diagnostika je pro pacienta šancí na úspěšnou léčbu. 15. října si navíc připomínáme celosvětový den boje proti rakovině.
V kyjovské nemocnici pracoviště mamografického screeningu funguje 20 let. Preventivní screeningová mamografie se provádí u žen od 45 let věku jednou za dva roky se žádankou od gynekologa nebo praktického lékaře.
„Takových vyšetření provedeme ročně přibližně 10.000. Dále je ročně provedeno zhruba 2.000 až 2.500 diagnostických mamografií – tedy vyšetření žen s problémem jako je hmatná léze nebo žen v léčbě pro karcinom prsu. Nově na pracovišti v kyjovské nemocnici provádíme doplňující vyšetření k upřesnění nálezu při mamografii tzv. tomosyntézu a kontrastní mamografii,“ uvedla MUDr. Eva Píšťková, vedoucí mamografického screeningu Nemocnice Kyjov.
Pracoviště Kyjovské nemocnice se zapojuje také do projektu AVON – za zdravá prsa. Akce v letošním roce probíhá do prosince 2022. Každá žena si může zavolat na bezplatnou telefonní linku Avon 800 546 546, obdrží poukázku na vyšetření v hodnotě 200,- Kč, zbývající částku si doplatí. Cena sono vyšetření na našem pracovišti je 300,- Kč.
„Ročně provedeme asi 3500 ultrazvukových (sono) vyšetření, především u mladších žen. Nádory prsu se ovšem objevují také u mužů, proto i u nich provádíme sono či MG vyšetření,“ doplnila lékařka.
Objednání k vyšetření je možné telefonicky přes registraci Radiodiagnostického oddělení na tel.: 518 601 584. Vyšetření se provádí v pracovní době 7.00—15.00 hod., minimálně 2 dny v týdnu je prodloužená pracovní doba do 17.00 hodin. Klientky využívají také možnost objednat se online www stránkách nemocnice.

Veronika Hollerová
tisková mluvčí Nemocnice Kyjov
T: +420 777 908 294
E: hollerova.veronika@nemkyj.cz