Tisk článku

Zdravé prsy – klíč k úspěšné prevenci rakoviny prsuKyjov 13. října – Každý rok se v České republice setkáváme s diagnózou rakoviny prsu až u 7 tisíc pacientek. Je to nejčastější forma zhoubného nádoru, a proto je prevence stěžejní součástí péče, kterou poskytuje Nemocnice Kyjov. Včasná diagnostika představuje klíčovou šanci na úspěšné vyléčení, a to je důvod, proč se tímto tématem tak vážně zabýváme. Kromě toho 15. října slavíme Světový den boje proti rakovině, což nám připomíná, jak důležité je tuto zákeřnou nemoc udržet pod kontrolou.

Mamografický screeningový program na pracovišti Nemocnice Kyjov je aktivní již 20 let a je zaměřen na preventivní mamografické vyšetření žen ve věku od 45 let. Toto vyšetření by mělo probíhat jednou za dva roky a vyžaduje si žádanku od gynekologa nebo praktického lékaře.


"Každý rok provedeme přibližně 10 000 screeningových mamografií. K tomu ročně provádíme dalších 2 000 až 2 500 diagnostických mamografií, což jsou vyšetření žen s podezřením na rakovinu prsu nebo žen v aktivní léčbě. Naše služby jsme také rozšířili o moderní technologie, jako je tomosyntéza a kontrastní mamografie, což nám pomáhá získat co nejpřesnější informace," uvedla MUDr. Eva Píšťková, vedoucí mamografického screeningu v Nemocnici Kyjov.

Nemocnice Kyjov se také pravidelně zapojuje do projektu AVON – za zdravá prsa, který letos běží až do konce prosince 2023. Každá žena má možnost zavolat na bezplatnou telefonní linku Avon na čísle 800 546 546 a získat poukázku na mamografické nebo sono vyšetření v hodnotě 200,- Kč, s tím, že doplatí zbývající částku. Cena sono vyšetření na našem pracovišti činí 400,- Kč.

"Každoročně provádíme kolem 3500 ultrazvukových (sono) vyšetření, zejména u mladších žen. Je důležité si uvědomit, že rakovina prsu postihuje i muže, a proto nabízíme vyšetření také jim," dodala lékařka.

Pokud máte zájem o vyšetření, můžete se objednat telefonicky na registraci Radiodiagnostického oddělení Nemocnice Kyjov na čísle 518 601 584. Prodloužená pracovní doba je k dispozici minimálně dvakrát týdně až do 17.00 hodin. Objednání je možné také online: https://www.nemkyj.cz/objednani


Veronika Hollerová, tisková mluvčí Nemocnice Kyjov
T: +420 777 908 294
E: hollerova.veronika@nemkyj.cz