Za život darovali skoro 40 litrů krve. Teď byli odměněni

27. listopadu 2019

Celkem 91 lidí nově ocenili zástupci Českého červeného kříže, města Kyjova a kyjovské nemocnice. Postupně rozdělili 5 zlatých křížů 3. třídy za 80 odběrů, 23 zlatých medailí prof. Janského za 40 odběrů, 63 dárců si pak odneslo stříbrnou medaili za 20 odběrů.

Jedním z čerstvých držitelů Zlatého kříže 3. třídy je například Milan Sobek z Vápenek u česko-slovenského pomezí. Krev pravidelně darují i jeho synové. On sám začal v osmnácti před více než 40 lety. „V mládí se mi na motorce vyboural kamarád a akutně potřeboval krev. Od té doby pravidelně dávám,“ vysvětluje svou motivaci. Podobně dlouho nezištně pomáhá i František Vítámvás z Ostrovánek. „Byli jsme mladí sportovci a s kamarády jsme to zkusili. Problém mi to nedělalo a nedělá, takže když můžu, daruju. V součtu to brzo bude skoro padesátka demižón,“ usmívá se sympaťák z obce na Kyjovsku, který v životě absolvoval už 80 odběrů.

Akci každoročně pořádá Český červený kříž – organizace, která si letos připomíná sté výročí svého založení. „Okres Hodonín se může opřít o docela velkou skupinu aktivních dárců. V posledních letech se dokonce jejich počty mírně zvyšují, pomalu přibývají i prvodárci,“ těší ředitelku ČČK Hodonín Olgu Míčkovou. Současně ale přiznává, že k ideálnímu stavu má společnost daleko. V České republice podle odhadů chybí až 100 tisíc dárců krve, v současnosti je jich okolo 250 tisíc. Ještě v roce 2010 jich přitom transfuzní stanice evidovaly zhruba o 130 tisíc více!

Krev se přitom nedá vyrobit a pacienti tak jsou odkázáni na pomoc druhých. Vhodným dárcem je člověk od 18 do 65 let s váhou vyšší než 50 kilogramů, který v životě neprodělal závažnější onemocnění, nebere drogy a ve větší míře neužívá léky,“ upřesňuje primářka Hematologie a transfuzního oddělení kyjovské nemocnice Jitka Hovadíková Kujíčková. Dodává, že muži mohou darovat krev jednou za tři měsíce, ženy třikrát do roka.

Nemocnice Kyjov se snaží dárce krve aktivně oslovovat. Před několika týdny například spoluorganizovala akci „450 ml naděje“ zaměřenou na prvodárce. Vloni se uskutečnila rozsáhlá letáková kampaň. S jejím šířením pomáhaly i okolní obce a města.

Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz