V kyjovské nemocnici na novorozeňata dohlížejí nové monitory dechu

Smrt dítěte - bezpochyby jedna z nejtragičtějších událostí, která může rodiče postihnout. Nemocnice Kyjov se snaží podobným scénářům předcházet – na novorozence tam dohlížejí moderní monitory dechu.
Syndrom náhlého úmrtí je stav, který postihuje zpravidla kojence, naštěstí však není příliš častý. „Ročně ohrožuje desítky dětí v České republice, nejčastěji v prvním půlroce života. Tyto situace často nejsme schopni předvídat,“ upozorňuje význam monitorů dechu primář Milan Tauš.
Dětské oddělení těmito užitečnými přístroji pravidelně zásobuje Nadace Křižovatka. Její zástupci dnes do Kyjova přivezli dalších 17 monitorů v celkové hodnotě 34 tisíc korun. „Hlavní činností naší nadace je zprostředkování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme regionální firmy, instituce či společnosti a díky jejich finanční podpoře zajišťujeme postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích téměř po celé republice“, vysvětluje ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková a dodává, že jen během loňského roku rozdělili více než 600 monitorů. Za více než 20 let své existence se potom nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení moravských a českých nemocnic téměř sedmi tisíci monitory dechu v celkové hodnotě 30 milionů Kč.
Na 17 přístrojů, které nově dohlédnou na miminka v Kyjově, přispěly místní firmy. Velký díky patří zdejší sklárně, dávkovacím čerpadlům Kouřil, Mezinárodní kamionové dopravě Borovec a paní Borovcové. „Primárně podporujeme aktivity související s ochranou životního prostředí. Přístroje, které mohou novorozencům zachránit život, nám ale přišly natolik užitečné, že jsme se rádi připojili,“ říká Boris Sluka, generální ředitel společnosti Vetropack Moravia Glass, která na nákup monitorů dechu přispěla už podruhé.
Přístroj hlídá nejen zástavu dechu, ale také takzvaná bezdeší a jakékoliv nepravidelnosti dechu dítěte. V případě potíží okamžitě spustí alarm.

Mgr. Štěpánka Pokorníková
ředitelka Nadace Křižovatka