Tisk článku

Světový den diabetu


TISKOVÁ ZPRÁVA


Společně s Nemocnicí Kyjov upozorňujeme na Světový den diabetu: zásadní je důležitost prevence a včasné diagnostiky

Kyjov – 14. 11. 2023 Připomeňte si společně s Nemocnicí Kyjov Světový den diabetu, který připadá na 14. listopadu. Diabetes mellitus, známý také jako cukrovka, představuje skupinu chronických onemocnění, která postihuje jak děti, tak dospělé. V Kyjově pacientům s diabetem poskytuje odbornou péči tým diabetologů ve dvou ambulancích, které se věnují diagnostice, léčbě a podpoře pacientů s cukrovkou.
Diabetes mellitus 1. typu nejčastěji vzniká v dětství nebo v dospívání, ale může se projevit i později v životě. Diabetes 2. typu je typičtější u starších osob, zejména těch s nadváhou nebo obezitou. Mezi faktory, které přispívají k vzniku onemocnění, patří nepravidelná strava, stres, nedostatek pohybu a genetická predispozice. Cukrovkou 2. typu trpí přibližně 92 % všech diabetiků.
Diabetes může přijít v různých podobách, včetně těhotenství, po operaci slinivky břišní nebo ve spojení s užíváním určitých léků, ale i dalšími faktory.
Nemocnice Kyjov se zavázala k poskytování diagnostiky a komplexní péče pro pacienty všech věkových skupin s různými formami cukrovky. V rámci nemocnice je také k dispozici nutriční poradna, která nabízí vhodné stravovací rady pro pacienty s diabetem.
Barbora Foltýnová, nutriční terapeutka Nemocnice Kyjov, zdůrazňuje: "Počet osob s diabetem mellitus v populaci stále roste, a proto je důležité nepodceňovat tuto problematiku. Diabetes často začíná nenápadně a mnoho lidí si neuvědomuje, že trpí touto chorobou. Zvlášť u jedinců s genetickou predispozicí a osob starších 40 let by měla být prováděna pravidelná kontrola u diabetologa minimálně jednou ročně."

Pro více informací o diabetologické péči poskytované Nemocnicí Kyjov navštivte webové stránky: https://www.nemkyj.cz/diabetologicka.

Pro více informací o diabetologické dětské ambulanci navštivte: https://www.nemkyj.cz/diabetologicka-detska-ambulance.

Nutriční poradna:
https://www.nemkyj.cz/nutricni-terapeutVeronika Hollerová, tisková mluvčí
tel. 777 908 294
e-mail: hollerova.veronika@nemkyj.cz
www.nemkyj.cz