Tisk článku

Slovácký rok daruje nemocnici výtěžek z aukce obrazů

Výtvarná díla pěti renomovaných umělců, která vzniknou před zraky diváků v průběhu jednoho ze závěrečných pořadů Slováckého roku, se budou dražit v elektronické aukci. Výtěžek z prodeje obdrží dětské oddělení kyjovské nemocnice.

Neotřelý nápad se zrodil v hlavě Rudolfa Danajoviče, jednoho z členů autorského týmu Slováckého roku, autora pořadu Made in Slovácko, který bude jedním z posledních velkých programů folklorního festivalu Slovácký rok. „Baví mě propojování různých uměleckých žánrů v jeden celek. Program to osvěží a dostává úplně nový náboj a rozměr. V tomto případě nejen rozměr estetický, ale také morální. Vlastnit krásnou vzpomínku na Slovácký rok a vědět, že to navíc pomůže potřebným, musí být přece skvělý pocit, “ vysvětluje Danajovič.

Brněnští výtvarníci, bratři Dalibor a František Borovcovi, věnovali tři již hotová díla, na která je možno v aukci portálu Aukro.cz přihazovat už od 11. srpna. Toto první kolo aukce poběží do 21. srpna. Po skončení Slováckého roku se pak budou na stejném portálu dražit obrazy dalších tří autorů, které vzniknou přímo na pódiu, v průběhu zmiňovaného pořadu Made in Slovácko (neděle 18. 8., 15.00-16.30, letní kino v Kyjově). Do projektu se vedle bratrů Borovcových zapojili Lenka Jurečková (slovácká malířka folkloru), Zuzana Osako (ilustrátorka a oděvní návrhářka, autorka kolekce oblečení českých sportovců pro Letní olympijské hry 2020 v Tokiu) a Michal Filák a.k.a. ProroK (graffiti umělec).

Odkaz na již probíhající aukce:
https://aukro.cz/podzim-v-kopanicich-f-borovec-tempera-charita-6952493762
https://aukro.cz/vzpominka-na-majstra-f-borovec-komb-technika-charita-6952493836
https://aukro.cz/ze-skanzenu-d-borovec-kresba-monoprint-charita-6952493895

Slovácký rok v Kyjově:
Nejstarší národopisnou slavnost v České republice poprvé pořádala kyjovská sokolská obec v roce 1921. Na mimořádný úspěch prvního ročníku se navázalo hned v následujícím roce a poté i v letech dalších. Tradici přerušily politické zákazy v letech 1939 a 1948. Slovácké roky se obnovily v roce 1956 a od roku 1957 se konají pravidelně ve čtyřletých cyklech. Slavnosti si udržují regionální charakter a patří k největším a nejvíce navštěvovaným událostem tohoto žánru u nás. Na rok 2021 připravuje Kyjov mimořádné oslavy 100. výročí. Letošní ročník proběhne od 15. do 18. srpna. Více na www.slovackyrok.cz

Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz

14067