Tisk článku

Rodinný pokoj v porodnici

Tisková zpráva

Od 1. srpna 2023 přináší naše porodnice Kyjov novinku – RODINNÝ POKOJ! Co je to? Je to nově vzniklý prostor na oddělení šestinedělí, který je uzpůsoben k pobytu celé rodiny. První společné chvíle s novorozeným miminkem tak můžou trávit nejen maminky, ale i tatínci a sourozenci.
„Zřízení rodinného pokoje vyplývá z přirozených potřeb maminek jako jsou pohodlí, klid, bezpečí a přítomnost svých nejbližších v tak nádherném a zároveň náročném období bezprostředně po porodu. Naplnění těchto potřeb přispívá k fyzické i psychické pohodě maminek, což je naprosto klíčové pro rozvoj laktace a navázání pouta mezi matkou a dítětem. To má nepochybně pozitivní vliv na rekonvalescenci maminky po porodu i na poporodní adaptaci novorozeného miminka. Vzniká zde rovněž unikátní prostor pro vytvoření neméně důležitého pouta mezi miminkem a tatínkem i starším sourozencem,“ uvádí lékařka gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Veronika Svätá.
Rodinný pokoj je vybaven polohovatelnou manželskou postelí, pohodlnou pohovkou a křeslem, vlastní lednicí, rychlovarnou konvicí a internetovým wi-fi připojením. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení, zabudovaná vanička a přebalovací pult pro novorozence, polohovatelná postýlka s monitorem dechu pro miminko. Stravování je volitelně zajištěno pro celou rodinu. Již rok jsou zde v provozu pro všechny maminky snídaně a večeře formou rautu, obědy výběrem ze dvou jídel. Navíc je celodenně a neomezeně k dispozici občerstvení v podobě pečiva, mléčných výrobků, sýrů, uzenin a chlazených i horkých nápojů.
„Možnosti, které rodinný pokoj nabízí, jsou neocenitelné pro všechny rodiče. Zvláště pak pro ty, kteří přivedou dítě na svět císařským řezem, se kterým je spojena separace maminky od novorozeného miminka. Při využití služeb rodinného pokoje, může partner budoucí mamince poskytovat nepřetržitou oporu od počátku do konce pobytu v porodnici, samozřejmě i při samotném císařském řezu. Zatímco je maminka po operaci umístěna na nezbytně nutnou dobu na JIP, tatínek může zůstat v rodinném pokoji a s pomocí sestřiček zastat péči o miminko. Společně pak také můžou maminku navštěvovat do doby, než se za nimi vrátí na pokoj,“ upřesňuje staniční sestra porodního oddělení Jana Pekajová.
„Jsme nadšeni, že jako první v Jihomoravském kraji můžeme nabídnout rodinám možnost prožít první společné chvíle s novým přírůstkem již bezprostředně po porodu. Klidné prostředí a soukromí, které poskytuje náš rodinný pokoj podpoří vznikající rodinné pouto,“ zdůraznil ředitel Nemocnice Kyjov MUDr. Jiří Vyhnal a současně děkuje porodnicko-novorozeneckému týmu za iniciativu, kreativitu a snahu o zlepšování péče v porodnici a mapování a naplňování potřeb maminek i novorozených dětí. Porodnice Kyjov se tímto opět posouvá o krok blíže k naplňování potřeb rodin a zkvalitňování perinatální péče.

Kontakt pro média:
Veronika Hollerová
Hollerova.veronnika@nemkyj.cz
777 908 294

15502
15503
15504