Tisk článku

Rekordních 87 prvodárců v Kyjově poskytlo "450 ml naděje"

Hned 112 dárců krve se včera v Nemocnice Kyjov zapojilo do celostátní kampaně 450 ml naděje. Potěšující je, že více než tři čtvrtiny z nich tvořili prvodárci. Právě na ně byla akce zaměřena.
"Pravidelní dárci stárnou a nejpozději v pětašedesáti letech jsou z databáze vyřazeni, někteří ze zdravotních důvodů i dříve. Počet prvodárců přitom nenarůstá, dlouhodobě se drží okolo dvou set lidí za rok,“ vypočítává primářka hematologického a transfuzního oddělení Jitka Hovadíková Kujíčková. Obrovský zájem proto potěšil ji i vedení kyjovské nemocnice. "Krev je i nadále nenahraditelnou životní tekutinou. Nikdy nevíme, kdy ji budeme potřebovat sami, nebo někdo z našich blízkých," poděkoval dobrovolníkům ředitel Lubomír Wenzl.
V celém Česku podle odhadů chybí nejméně 100 tisíc dárců, za posledních 8 let jich ubylo přes padesát tisíc. Podle statistik Nadačního fondu Naděje přitom jen v naší zemi potřebuje každé tři vteřiny někdo krev a každý člověk během života absolvuje v průměru pět transfuzí. "Z počtu prvodárců, které se nám v Kyjově prostřednictvím kampaně 450 ml naděje podařilo oslovit, jsem nadšená. V žádném z měst, která navíc byla větší, jsme takového čísla nedosáhli. Kyjovská nemocnice je v tomto ohledu rekordmanem," říká hlavní koordinátorka Xénie Kratochvílová. Pro srovnání - v nedalekém Hodoníně, kde se tatáž kampaň uskutečnila před měsícem, se zapojilo 41 prvodárců, v několikanásobně větším Hradci Králové 33. Vylosovaní dárci jsou odměněni drobnějšími, ale i hodnotnými dary, například vyhlídkovým letem v balónu, či pobytem v útulném penzionu.
V Kyjově mohou lidé darovat krev každé pondělí a úterý od 6.30 do 9 hodin. Hematologické a transfuzní oddělení se nachází v dolní části nemocnice v budově P.


Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz