Tisk článku

Povinností primáře je vychovávat své nástupce

MUDr. Jan Bíla předává vedení ortopedie

Vedení ortopedického pracoviště Nemocnice Kyjov opouští po 32 letech MUDr. Jan Bíla. Dosavadní primář ortopedického oddělení svou praxi v Kyjově odstartoval před 42 lety. Za dobu jeho působení prošly oddělením tisíce spokojených pacientů. Hledali řešení v oblasti ortopedie – oboru, který se zabývá pohybovým aparátem člověka.
Jan Bíla se řadí mezi špičky ve svém oboru v ČR. Jako lékař působí v Kyjově od svých studií. Vystudoval na LF Masarykovy Univerzity v Brně a studium zakončil promocí v roce 1977. Díky atestaci v oboru ortopedie se stal postupně uznávaným odborníkem v oblasti ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí.

Sportovní traumatologie – nový směr kyjovské ortopedie
Úrazy při profesionálním sportu, volnočasových aktivitách a jejich následná léčba, která bývá náročnější než u běžných pacientů – to jsou aktuální témata pracovních setkání specialistů kyjovské ortopedie.
„Náš obor se velmi výrazně posunul dopředu. Zejména v 90 letech se objevily nové techniky, možnosti operativy, používané materiály, a právě zejména v oblasti sportovní medicíny se náš obor začal velmi výrazně rozvíjet,“ nastínil MUDr. Jan Bíla. Pod jeho vedením nyní získává zkušenosti osm lékařů, dva z nich se do Kyjova opakovaně vrátili.
„S lékaři pořádáme pravidelné semináře, především pak pro mladé lékaře, kteří se připravují k atestaci. Na dalších pravidelných setkáních rozebíráme konkrétní případy,“ řekl Bíla s tím, že úkolem lékaře je včasně a správně diagnostikovat pacienta. Výsledek každé operace záleží vedle zkušeností také na citu lékaře.
„Nové metody ošetřování, konzervativní i operační, nám pomáhají dosáhnout vynikajících výsledků. Mění se i přístup klientů k vlastnímu zdraví,“ míní Bíla a dodává, že je povinností vychovávat mladou generaci lékařů, což se kyjovské ortopedii daří:
„Mám radost, že má o náš obor někdo zájem a v tom smyslu se k mladým lékařům snažíme přistupovat. Vrací se lékaři, kteří už dříve byli v nemocnici. Jednou z důležitých povinností primáře je vychovávat své nástupce, aby mohl v klidu odejít s tím, že obor bude v nemocnici pokračovat.“
MUDr. Jan Bíla v Nemocnici Kyjov působí celkem 43 let, z toho přes tři desítky let jako primář. Ročně společně s kolegy odoperují 1300 operací, z toho 400 endoprotéz. Do doby obsazení funkce primáře na základě řádného výběrového řízením bude vedením ortopedického oddělení pověřen MUDr. Martin Bíla.

14633 14632

Veronika Hollerová
tisková mluvčí Nemocnice Kyjov
T: +420 777 908 294
E: hollerova.veronika@nemkyj.cz