Oddělení ošetřovatelské péče slouží zejména seniorům, přibývá pacientů s rakovinou

20. srpna 2020

Detašované zařízení Nemocnice Kyjov se sídlem v nedalekém Veselí nad Moravou zajišťuje následnou péči. Jsou zde hospitalizováni zejména pacienti, kteří jsou propuštěni z nemocnice (nejčastěji z interny a chirurgie), nicméně se ještě plně neobejdou bez pomoci ošetřovatele či zdravotníka.

Vedle toho Oddělení ošetřovatelské péče nabízí takzvané odlehčovací pobyty. „V rámci nich z domácí péče přijímáme klienty, o které se dočasně nemá kdo postarat. Během hospitalizace je vyšetříme, poskytneme jim celodenní péči, rehabilitaci. Jsou přednostně umístěni na nadstandardních pokojích. Délka pobytu se zpravidla pohybuje mezi dvěma až čtyřmi týdny,“ upřesňuje vrchní sestra Hana Cenková a dodává, že tato služba není hrazena zdravotní pojišťovnou.
Oddělení disponuje celkem 37 lůžky. Spektrum pacientů, kteří je využívají, je pestré. Od těžce nemocných starých lidí, přes mladší alkoholiky s pokročilým jaterním selháním, až po osoby trpící Alzheimerovou chorobou či rakovinou, kterých v poslední době rapidně přibývá. „To zdaleka není úplný výčet. Hospitalizovali jsme také například morbidně obézního diabetika, který měl týden po amputaci levé nohy. Měl bolesti a byl zcela závislý na naší péči. Po dvou a půl měsících odjížděl sám na vozíku, na který si bez pomoci přesedl z lůžka. Poslal nám i krásný dopis, ve kterém ošetřovatelskému personálu poděkoval za laskavý přístup,“ dodává Cenková. Nyní je na oddělení hospitalizována dokonce 200 kilo vážící pacientka. Před dvěma měsíci ji přivezlo 6 hasičů. Byla ležící a nesoběstačná, trpěla chronickou únavou. Dnes vypráví vtipy a na ostatní klienty přenáší dobrou náladu. „Pravidelně absolvuje konzultace s nutriční terapeutkou, denně rehabilituje. Díky tomu je pacientka nyní schopna za pomoci chodítka udělat pár kroků po pokoji. S ohledem na její původní stav to považujeme za malý zázrak,“ popisuje další konkrétní případ vedoucí lékař Marek Pollák.
Výčet poskytovaných služeb tím ale nekončí. Kromě nutriční terapeutky a 2 fyzioterapeutek je klientům k dispozici také zdravotně-sociální pracovnice. Ta je v kontaktu s rodinami pacientů, pomáhá jim vyřešit sociální problémy, které vznikají z důvodu nemoci, a to včetně zajištění finanční pomoci. Řadě klientů najde další trvalé umístění, ať ve státním, či soukromém sociálním zařízení. Další specializovaná pracovnice pak dohlíží na hojení ran a proleženin.

mob.: +420 778 734 797
f.zdrazil@mukyjov.cz