Tisk článku

ODDĚLENÍ ORTOPEDIE


MUDr. Martin Bíla - pověřen vedením ODDĚLENÍ ORTOPEDIE
tel. 518 601 490
e-mail: bila.jan@nemkyj.cz


Vrchní sestra
Zdeňka Kubíčková
tel. 518 601 491
e-mail: kubickova.zdenka@nemkyj.cz

KDE NÁS NAJDETE

Oddělení se nachází v pavilonu C3, C4

plán areáluORTOPEDICKÉ ODDĚLENÍ


zajišťuje diagnostiku a léčbu onemocnění a úrazů pohybového aparátu.
Naši pacienti oceňují profesionální péči, příjemné prostředí s moderně vybavenými pokoji a dobrou komunikaci s ošetřujícím personálem.


NEJČASTĚJŠÍ PROBLEMATIKA:

Endoprotetika - náhrady kloubů

Náhrada kyčelního kloubu
Náhrada kolenního kloubu (včetně počítačové navigace)
Náhrada ramenního kloubu
Náhrada hlezenního kloubu


Artroskopie a sportovní medicína

Artroskopie kolenního kloubu
Plastiky předního zkříženého vazu
Artroskopie ramenního kloubu
Stabilizace ramenního kloubu
Artroskopie loketního kloubu
Artroskopie hlezenního kloubu
Achillova šlacha
Tenisový loket
Bolesti paty, ostruha patní kosti


Traumatologie - úrazy

Spektrum traumatologické péče na našem oddělení zahrnuje poranění pohybového aparátu.
Po odborném vyšetření a vyhodnocení je pacient poučen o možnostech léčby a po vzájemné domluvě je pak přistoupeno buď k neoperačnímu (konzervativnímu) či operačnímu řešení úrazu.
Při operačním řešení úrazů využíváme moderní “miniinvazivní” postupy a materiály, jejichž použití umožňuje dosáhnout rychlejší návrat po operaci do normálního života,  menší operační rány, méně bolesti a větší spokojenosti pacienta.
Po operaci probíhá na našem oddělení odborná rehabilitace pod vedením zkušených pracovníků.

 

DOLNÍ KONČETINA


Artroskopie
Artroskopie je vyšetřovací a léčebná metoda, při které se z velmi malých kožních řezů či vpichů zavede do kloubu malá kamera a speciální malé pracovní nástroje. S jejich pomocí lze kloub zevnitř vyšetřit a provést v něm ošetření poraněných struktur.

Artroskopie kolenního kloubu
umožňuje vyšetřit kolenní kloub “zevnitř” a následně případně odebrat vzorky tkání z kolena k histologickému vyšetření. Dále je možno při artroskopii ošetřit poraněné menisky (chrupavčité destičky zajišťující dokonalejší přenos zatížení v kloubu), odstranit z kloubu volná tělíska, uvolnit zbytnělé tkáně kolem čéšky (plica syndrom), vyhodnotit a ošetřit postižení chrupavek v kolenním kloubu.
Artroskopie kolenního kloubu se obvykle provádí v celkové anestezii, pacient se většinou propouští první den po operaci do domácí péče.


Plastika předního zkříženého vazu
Při úrazu kolena může dojít také k poranění předního zkříženého vazu, který zajišťuje stabilitu kolena. Po jeho přetržení může tedy vzniknout nestabilita, která se projevuje jako pocit “vynechávání, podlamování či vyskakování” kolena.
Funkce poškozeného vazu se dá částečně nahradit posílením určité skupiny stehenních svalů při odborně vedené rehabilitaci, operaci poškozeného vazu tedy nepotřebují všichni. Je však vhodná u mladých aktivních lidí zejména při zjevné nestabilitě.
Operační výkon se provádí s pomocí artroskopie. Jako náhrada vazu se používají části jiných šlach nebo vazů odebraných pacientovi na začátku operace.
Na našem pracovišti provádíme plastiky předního zkříženého vazu jak s pomocí štěpu BTB odebraných z vazu patelly (čéšky) tak i ze šlach m. semitendinosus / gracilis (hamstringy).
Používáme moderní způsoby upevnění štěpů - např. vstřebatelné šroubky a tyčinky Rigidfix.
Po operaci je končetina ponechána v ortéze, která zabraňuje nevhodným pohybům. Pod vedením odborného personálu probíhá rehabilitace tak, aby pacient mohl přibližně 3. den po operaci opustit nemocnici a pokračovat v domácí léčbě.

Vybočený palec (hallux valgus), příčně plochá noha, kladívkové prsty
patří mezi deformity přednoží, které se často vyskytují současně  a vzhledem k vzájemným vztahům vyžadují ucelený přístup k léčbě.
V lehčích stádiích je možno dosáhnout zmírnění potíží nošením vhodné obuvi, korekčními pomůckami, obstřiky.
Pokročilejší stádia vyžadují operační řešení s ohledem na konkrétní typ deformity.
Pro operaci kladívkových prstů zajišťuje lokální (místní) znecitlivění dostatečný komfort pro pacienta. Operace vybočeného palce a příčného plochonoží lze provést jak v místní, svodné tak celkové anestezii.


Bolesti paty, ostruha patní kosti
Bolesti paty mohou být způsobeny mnoha příčinami. Výzkum v této oblasti v poslední době ukazuje, že samotná “ostruha” není ve většině případu příčinou potíží. Pozornost se soustřeďuje spíše na úpony vazivových struktur v oblasti patní kosti. Nejčastěji se jedná o přetížení úponu tzv. plantární fascie. Bývá způsobeno nošením nevhodné obuvi, chůzi naboso, svou roli zde hrají i dědičné faktory, postavení nohy aj.
Bolest může být způsobena i postižením nervů v oblasti paty ale i vyzařovat ze zad při onemocnění páteře. Úpony v oblasti paty mohou být také postiženy zánětem při revmatických onemocněních.
Léčba závisí na příčině potíží. Po vysvětlení příčin potíží pacientovi je doporučena vhodná obuv, léčebné pomůcky. Již jen pouhou změnou obuvi může dojít k vyřešení potíží. Z neoperační léčby lze v počátečních fázích dále využít krátkodobou aplikaci protizánětlivých léků, cvičení zaměřené na protahování plantární fascie a Achillovy šlachy, použití ortopedických fixačních pomůcek,  ev. obstřik bolestivého úponu. Možností je i použití rázové vlny.
Při neúspěchu neoperační léčby se přistupuje k operačnímu řešení, které spočívá v uvolnění postiženého úponu na patní kosti. Zákrok se provádí tzv. miniinvazivně (z malého řezu) za použití malé kamery a speciálních malých nástrojů. Dle typu výkonu se provádí v lokálním znecitlivění nebo v celkové anestezii.


Bolesti na zadní straně paty - Achillova šlacha, Haglundova pata
Bolesti na zadní straně paty se objevují při postižení Achillovy šlachy nebo jejího úponu na patní kost. Mohou být také způsobeny zvětšeným výběžkem patní kosti (Haglundova pata), který dráždí okolní tkáně zejména v nevhodné obuvi.
Léčba tedy začíná doporučením vhodné obuvi, krátkodobou protizánětlivou léčbou ve formě gelů, krémů či sprejů. Použití obstřiků s kortikoidem vyžaduje obezřetnost pro možné poškození Achillovy šlachy. K léčbě postižení šlachy lze využít i speciální “excentrická” cvičení.
Operační řešení spočívá u postižení Achillovy šlachy v několika typech miniinvazivních výkonů, které umožňují obnovit původní zdravou strukturu šlach.
Při Haglundově patě (zvětšený kostní výběžek patní kosti) je operačním řešením odstranění tohoto výrůstku spolu se zánětlivou okolní tkání (bursou).
Výkony se podle typu provádí v místním znecitlivění nebo celkové anestezii.


Karpální tunel
Syndrom karpálníhu tunelu patří mezi častá postižení horní končetiny a je provázen příznaky jako např. brnění či pocit mravenčení prstů, zhoršená citlivost v prstech, neschopnost jemné práce rukou až vypadávání předmětů z rukou. Častá je přítomnost nočních potíží.
Po důkladném vyšetření a vyloučení jiných příčin potíží je po domluvě s pacientem přistoupeno k neoperačnímu (konzervativnímu) či operačnímu řešení.
Operační léčba se provádí v místním znecitlivění (není potřeba celková anestezie). Díky malé operační ráně je výkon pacienty dobře snášen.
K dispozici máme i speciální endoskopické instrumentárium k provedení operace s pomocí miniaturní kamery zavedené přímo do kanálku v zápěstí.


Lupavý, skákavý prst
je způsoben poruchou šlachového aparátu prstu. Možností je léčba neoperační (konzervativní) nebo operační, při které se provádí uvolnění šlachy.
Operační léčba se provádí ambulantně v místním znecitlivění (není potřeba celková anestezie). Díky malé operační ráně je výkon pacienty dobře snášen, ihned po výkonu je možno začít prst procvičovat.


Dupuytrenova kontraktura
Onemocnění s charakteristickou tvorbou tuhých uzlů ve dlani a postupným ohýbáním prstů vede k omezení funkce ruky.
Operační řešení provádíme většinou v místním znecitlivění (není potřeba celková anestezie). Po operaci je vhodná hopitalizace z důvodů pravidelného ošetřování operační rány a odborně vedené rehabilitace.


Bolesti v oblasti lokte

Tenisový loket  mají i ti, kteří tenis vůbec nehrají. Pro syndrom tenisového lokte je charakteristická bolest na zevní straně lokte. Zde se nachází kostní výběžek, na kterém má svůj začátek několik svalů. Především postižení těchto svalových úponu je podstatou potíží. Bolest je provokována během aktivit, při kterých se do činnosti zapojuje daný sval - nejčastěji jde o zvedání předmětů “nadhmatem”.
Při vyšetření je zejména potřeba vyloučit jiná onemocnění, která se projevují jako bolest lokte. Mezi nimi je například bolest lokte při postižení krční páteře či útlak nervů v oblasti lokte.
Léčba spočívá v odstranění vyvolávající příčiny úpravou nevhodných pohybových návyků, použití ortopedických pomůcek, lokální aplikaci léčiv, použití obstřiků. Lze využít i moderní cvičební programy na podporu léčby bolestivých úponů nebo léčbu rázovou vlnou.
Operační řešení je vyhrazeno pro případy, kde se nedaří odstranit potíže výše uvedenými postupy. Operovat lze v místním znecitlivění i v celkové anestezii.

Golfový loket se liší od tenisového lokte tím, že bolest je na kostním výběžku na vnitřní straně lokte. Jde tedy o postižení jiných svalových úponu než v případě tenisového lokte, princip léčby je však stejný.

Telefonické kontakty
sesterna
tel. 518 601 493

ambulance

tel. 518 601 497