Tisk článku

Oční operace nejvyšší kvality


Tisková zpráva

Nemocnice Kyjov představuje revoluční technologii pro oční operace: Eva Nexus – šetrnější k pacientům, kratší doba rekonvalescence

Kyjov, 20. června 2024 – Oční oddělení Nemocnice Kyjov jako první v ČR zakoupilo nejnovější generaci mikrochirurgického přístroje, který významně zvyšuje bezpečnost
a efektivitu při operacích šedého zákalu a zadního segmentu oka. Inovativní technologie snižuje ultrazvukovou energii potřebnou během operace, čímž minimalizuje zátěž na tkáně rohovky a významně zkracuje dobu zákroku.

"Naším cílem je maximální bezpečnost pro pacienta, využíváme nástroje s průměrem pouhých 0,4 mm. Po operaci dochází k rychlejší rekonvalescenci díky snížené traumatizaci během zákroku. Operace šedého zákalu nyní trvá celkově pouhých 10 minut na jedno oko, od zahájení po implantaci nitrooční čočky. Přístroj je také schopen provádět operace zadního segmentu, sklivce a sítnice," vysvětluje MUDr. Evžen Fric, primář očního oddělení Nemocnice Kyjov.

Od poloviny května bylo v Nemocnici Kyjov touto technologií provedeno již několik set zákroků. Přístroj v Kyjově využívají denně, zejména při operacích šedého zákalu. V České republice tuto technologii aktuálně testují čtyři pracoviště – Pardubice, Frýdek-Místek, Ostrava a FN Praha, zatímco na Slovensku jej používá 11 nemocnic. Kyjov je první nemocnicí v ČR, která přístroj zakoupila.

"Jdeme cestou kvality, nikoli kvantity. Klademe důraz na důkladný rozhovor s pacientem před samotnou operací. Na základě těchto konzultací lékař doporučí vhodný postup. Čekací doba na operaci šedého zákalu je v současné době 3-4 měsíce," doplňuje Fric s tím, že „operace zadního segmentu se provádí v lokální anestezii, což zkracuje dobu zákroku a minimalizuje celkovou zátěž pro pacienta. K tomu ale potřebujeme špičkovou technologii, která zvyšuje bezpečnost a rychlost zákroku."

Srdcem přístroje je unikátní systém pumpy pracující na principu pístů a válců, což zvyšuje jeho rychlost a bezpečnost. Přístroj obsahuje technické moduly a dotykový monitor pro snadné ovládání. Jeho cena je 2 mil. 900 tis. Kč. Eva Nexus přináší soubor vylepšení a inovací, které společně s nejnovější generací nástrojů zvyšují efektivitu zákroků a poskytují vyšší komfort
a bezpečnost pro operatéra i pacienta.

Mezi přednosti patří:

  • Inteligentní řízení nitroočního tlaku (Smart IOP) – pomáhá udržovat stabilní tlak v oku během zákroku.
  • Chirurgie 27G – využívá miniinvazivní vstupy (0,4mm) a nástroje, které jsou k oku pacienta nejšetrnější. Kyjov je jedním z mála pracovišť v republice, kde se tato metoda provádí.
  • Výkonnější fakoemulsifikační jednotka a příslušenství pro operace šedého zákalu – přispívají ke zkrácení doby zákroků.
  • Jedinečná funkce mikroinjektáže – umožňuje efektivní aplikaci léků u některých nálezů souvisejících se sítnicí (např. subretinální krvácení).
Kontakty pro média:
Pro další informace a dotazy:
Veronika Hollerová, tisková mluvčí
hollerova.veronika@nemkyj.cz
T: 777 908 294
www.nemkyj.cz

O Nemocnici Kyjov: Nemocnice Kyjov je předním zdravotnickým zařízením poskytujícím široké spektrum zdravotnických služeb s důrazem na kvalitní a bezpečnou péči o pacienty. Oční oddělení je vybaveno nejmodernějšími technologiemi a zaměřuje se na poskytování špičkových oftalmologických zákroků.
15984