Tisk článku

Oční oddělení testuje unikátní 3D mikroskop

10. července 2020, Kyjov

Oční oddělení v Kyjově testuje unikátní 3D mikroskop

Tradiční mikroskop nahrazuje dvojice kamer, které obraz snímaného oka přenášejí na velký LCD monitor. Chirurgové tak místo přes okuláry sledují průběh operace komfortně na obrazovce. V ultra vysokém rozlišení, prostřednictvím 3D technologie. Nový vysoce moderní mikroskop lékařům usnadňuje práci a současně je šetrnější k pacientům.

Výhod unikátního 3D mikroskopu, který v tomto týdnu oční chirurgové v Kyjově testují, je celá řada. Vysoká kvalita zobrazení v rozlišení 4K, hloubka ostrosti, která umožňuje daleko lépe rozlišovat jednotlivé struktury oka, ale taky míra světla, jež je pro operaci potřeba. „Jsme schopni významně snížit množství světla, které během operace dopadá do oka pacienta. Tím pádem šetříme sítnici, kde jsou i nervové buňky zprostředkovávající samotné vidění. Operatér navíc nemusí při operacích sklánět hlavu do mikroskopu, ale sedí vzpřímeně,“ vypočítává další z výhod primář Očního oddělení Nemocnice Kyjov Evžen Fric a odkazuje na studie, podle kterých až 60 procent očních lékařů trpí problémy s krční páteří.

Chirurg má během operace na očích pasivní 3D brýle, podobně jako divák při sledování trojrozměrného filmu v kině. Stejné brýle si přitom může nasadit kterýkoli účastník operace a vidět tentýž obraz jako operatér. Nová technologie tak je i vhodným nástrojem při vzdělávání začínajících lékařů, kteří mají možnost vidět podrobně průběh operace krok za krokem. „Obraz je navíc plně digitalizovaný. Na monitor tak je v průběhu zákroku možné zobrazit další podpůrné informace, které jsou přínosné pro správné rozhodování operatéra, například OCT,“ vysvětluje zástupce vývojářské firmy Zeiss Zbyněk Šebor.

Na očním oddělení v Kyjově lékaři provedou bezmála 2600 chirurgických zákroků ročně. Nejčastějším typem jsou operace šedého zákalu, tedy onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Tvoří skoro polovinu z celkového počtu prováděných zákroků. „Nová 3D technologie by nám výrazně pomohla při naší každodenní práci,“ uzavírá primář Fric. Vedení nemocnice proto bude hledat možnosti, jak zatím pouze zapůjčený přístroj pořídit – cena mikroskopu se pohybuje okolo 8 milionů korun.

Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz

             14234