Tisk článku

Nutriční poradna v Nemocnici Kyjov slaví 10 let

 22. června 2020

Kvalifikovaní nutriční terapeuti působí v kyjovské nemocnici od roku 2010. Nejprve se takřka výhradně zaměřovali na diabetiky, postupně se ale jejich působnost významně rozšířila. Starají se o nutriční stav rizikových pacientů, poskytují poradenství, dohlížejí na přípravu pokrmů.

Výška, hmotnost, případné změny ve váze za posledního půl roku. I to jsou údaje, které zdravotní sestra zanáší do počítače při příjmu nového pacienta. Výsledkem je automatický výpočet tzv. nutričního skóre. To určuje, zda je pacient v dobrém výživovém stavu a zda u něj nehrozí riziko podvýživy. Tato data následně putují k nutričním terapeutům. V případě Nemocnice Kyjov se jedná o pětičlenný, výhradně dámský tým. Má na starost všechny pacienty napříč odděleními, kteří spadají do tzv. nutričního rizika. Nechtěné hubnutí totiž zvyšuje nebezpečí komplikací, prodlužuje dobu hospitalizace a tím i prodražuje léčbu. „Zajišťujeme také například poradenství pro diabetiky, edukaci v oblasti výživy pro pacienty trpící onemocněním trávícího traktu či dnou. Vytváříme plán individuálních diet, kontrolujeme výdej stravy na odděleních. Poskytujeme i poradenství pro veřejnost. V současnosti plánujeme zahájit edukaci v oblasti redukce hmotnosti s tvorbou jídelníčku na míru,“ vypočítává vedoucí nutriční terapeutka Nemocnice Kyjov Jana Kopečková. Se svými kolegyněmi mimo jiné kontroluje i přípravu stravy v nemocniční kuchyni, v souladu s poznatky zdravé a léčebné výživy dohlíží nad použitými surovinami, ale taky na využívání ochranných pomůcek při manipulaci se stravou. „Do sestavování individuálního jídelníčku pro naše pacienty vstupují různé faktory. Například stav chrupu, schopnost polykat, potravinové alergie, ale taky neoblíbené pokrmy. Na základě těchto zjištěných údajů pak doporučujeme nejvhodnější druh jídla,“ upřesňuje Kopečková. Cílem nutriční péče je podání stravy, umělé výživy nebo jejich kombinace v přiměřeném množství a odpovídající cestou. Nutriční porada má významnou úlohu v případě pacientů onkologické ambulance. Podle průzkumů totiž až 60 procent lidí s rakovinou je v riziku podvýživy, z toho 40 procent je podvyživených už při zjištění nemoci. Onkologická léčba totiž často bývá agresivní a provází ji proto řada nežádoucích účinků, včetně zvracení, průjmů či nechutenství. „Rizikové pacienty pravidelně navštěvujeme na pokoji, sledujeme příjem stravy i tekutin a při další návštěvě pak jejich stav vyhodnocujeme,“ uzavírá vedoucí nutriční terapeutka.

Nutriční poradna kyjovské nemocnice sídlí v budově L u diabetologických ambulancí, je otevřena každý pracovní den. Jejích služeb může využít i veřejnost, doporučení lékaře v tomto případě není nutné.


Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
mob.:+420 778 734 797
e-mail: zdrazil.filip@nemkyj.cz