Tisk článku

Novorozence hlídají monitory dechu


V Nemocnici Kyjov na nově narozené děti dohlížejí elektronické chůvičky. Hlídají případná selhání dechu, či dávení během spánku. 12 přístrojů dětskému oddělení dodala nadace Křižovatka, peníze na nákup získala od sponzorů z regionu.


Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Tyto komplikace mohou způsobit třeba syndrom náhlého úmrtí kojenců. „Monitor dechu je zařízení, které upozorní zvukovým a světelným signálem okolí, že kojenec přestal dýchat na více jak 20 vteřin. Umožní tak na tuto život ohrožující situaci okamžitě reagovat. Jeho použití zvyšuje bezpečnost péče o malé děti, zvláště během jejich spánku,“ vysvětluje ředitelka nadace Křižovatka Štěpánka Pokorníková a dodává, že přístroje zároveň dokáží odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy. Monitory dechu Babysense jsou u Ministerstva zdravotnictví registrovány jako zdravotnická pomůcka a prošly mnohaletými klinickými testy.
„Naší hlavní činností je zprostředkování darování monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme organizace a společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávanému zdravotnickému zařízení,“ dodává Pokorníková. 12 monitorů dechu celkem za 24 tisíc korun nemocnici prostřednictvím nadace věnovala pětice sponzorů: Brusmar Tools, Kordárna Plus, Kouřil – dávkovací čerpadla, Prako Kyjov a společnost 2G – přikrývky a polštáře. V nemocnici díky nim nezůstane jediné lůžko pro dítě do jednoho roku, které by nehlídaly elektronické chůvičky. „Monitory dechu používáme pro 20 lůžek novorozenecké stanice a pro menší děti na stanici kojenecké, kam se vejde okolo 10 lůžek,“ vypočítává primář dětského oddělení Milan Tauš, který přístroje převzal.
Nadace Křižovatka, která sídlí v Brně, monitory dechu Nemocnici Kyjov zásobuje každý rok. Cílem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit těmito přístroji každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů,“ vyzdvihuje Pokorníková.  Za 24 let existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení moravských a českých nemocnic téměř 8 tisíci monitory dechu v celkové hodnotě 32 milionů korun.

Mgr. Filip Zdražil
tiskový mluvčí Nemocnice Kyjov
mob.: +420 778 734 797
f.zdrazil@mukyjov.cz