Tisk článku

Nemocnici Kyjov navštívil hejtman Jihomoravského kraje

Bohumila Šimka doprovázel krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta. Oba pánové pobesedovali s primáři jednotlivých oddělení. Velkým tématem byla například plánovaná rekonstrukce gynekologicko-dětského pavilonu. Projekt je připraven, chybí však to nejpodstatnější - peníze na výstavbu. Hejtman přislíbil maximální pomoc, současně však dodal, že Jihomoravský kraj není schopen tak nákladnou investici, která včetně vybavení spolyká téměř půl miliardy korun, zaplatit jen z vlastních zdrojů. Dál proto budou pokračovat jednání s ministerstvem zdravotnictví o možnostech spolufinancování.

Problémem, který trápí celé Česko, je nedostatek zdravotnického personálu. Kyjovská nemocnice nemá výrazné potíže s počtem sester, tým lékařů na některých odděleních by však potřeboval posílit. „Jednáme s lékařskou fakultou o tom, aby studenti povinné stáže neabsolvovali ve fakultních, ale v krajských nemocnicích, které se s nedostatkem lékařů potýkají mnohem více. Studenti by se do jednotlivých nemocnic umísťovali podle trvalého bydliště. Věřím, že tím zvýšíme šanci, aby si k nemocnici vybudovali vztah a po studiích v ní zůstali,“ vysvětlil radní pro zdravotnictví Milan Vojta.

Dalším diskutovaným tématem byl záměr kraje začlenit všech devět krajských nemocnic, včetně kyjovské, do holdingu, který by nemocnice centrálně řídil. „Tento krok by měl ušetřit peníze, třeba při společném nákupu energií či zdravotnického materiálu,“ doplnil hejtman.

Více napoví koncepce zdravotnictví, kterou teď Jihomoravský kraj zpracovává. Radní Vojta potvrdil, že Nemocnice Kyjov i nadále zůstane páteřní nemocnicí, a tudíž se pacienti nemusejí obávat žádných omezení provozu. Naopak, v rámci kraje by měla mít výsostné postavení.