Tisk článku

Nemocnice varuje – pozor na klíšťata!


Jaro je v plném proudu a s ním přichází nejenom teplejší počasí, ale také zvýšená aktivita klíšťat. Tento drobný parazit může být pro člověka velmi nebezpečný, neboť přenáší řadu nemocí, včetně klíšťové encefalitidy. Nemocnice Kyjov upozorňuje v této souvislosti na možnost očkování.
V období od jara do podzimu je důležité být velmi opatrný, a pokud je to možné, chránit se proti klíšťatům. Jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit proti klíšťové encefalitidě, je očkování.
Infekční ambulance naší nemocnice nabízí očkování pro dospělé nad 18 let, a to po předchozím objednání. Očkování je zvláště důležité pro osoby, které se vydávají do přírody, neboť právě tam je riziko nákazy klíšťovou encefalitidou nejvyšší. V loňském roce bylo v Kyjově očkováno 65 klientů, v letošním prozatím 30.
Zvláště pozorní by měli být lidé nad 50 let. Je to z toho důvodu, že tato věková kategorie je nejvíce ohrožena vážnými komplikacemi, které mohou následovat po nákaze klíšťovou encefalitidou.
Zájemci o očkování se mohou obrátit na infekční ambulanci Nemocnice Kyjov, kde jsou očkování podávána po předchozím objednání. Očkování je rychlé, efektivní a nabízí značnou ochranu proti klíšťové encefalitidě.
Podle SZÚ ČR je evidováno za rok 2022 697 případů. Nejvyšší počet podle SZÚ byl v roce 2020, celkem 855 případů. Počet případů, které řešila infekční ambulance Nemocnice Kyjov, byl v posledních letech poměrně nízký.

Jakým způsobem se může kromě klíšťat člověk nakazit?
Přenos nákazy klíšťové encefalitidy je přes infikované klíště. Existuje i možnost přenosu alimentární cestou (nákaza z potravin), např. přes špatně tepelně upravený kozí, ovčí sýr nebo mléko.
Které dny probíhá očkování ideálně, v jakém čase? Je třeba se nějak extra připravit?
Očkování V Nemocnici Kyjov provádíme každý den po—pá v čase od 13.00 do 15.00 hod. po předchozím telefonickém objednání na tel. č. 518 601 350 (infekční ambulance). Příprava není nutná. Důležité je, aby byl klient byl zdráv (neměl příznaky např. respirační infekce apod.) a nebyl
v posledních 14 dnech očkován.
Kdy je nejvhodnější doba na očkování?
Nejvhodnější je zahájit očkování v zimě, než začne aktivita klíšťat. Očkování je ovšem možné
v průběhu celého roku. V letních měsících lze využít zrychlené očkovací schéma.
Co v případě zájemce mladšího 18 ti let? Jak postupovat?
Zájemce mladší 18 let musí být vyšetřen pediatrem před očkováním. Je nutné se obrátit na dětského praktického lékaře.
Jaká je cena očkování pro osoby 18—50 let?
Cena jedné dávky je 900,- Kč. Schéma očkování 1 dávka, další druhá dávka za měsíc. Třetí dávka za 5—12 měsíců. Následné přeočkování je poté za 3 roky, dále už v intervalu po 5 letech. Účinnost vakcíny a tvorba protilátek nastupuje asi 14 dnů po aplikaci druhé dávky.
Existuje i zrychlené schéma, právě v letních měsících lze aplikovat druhou dávku za 14 dnů. Od 1. 1. 2022 mají klienti ve věku od 50 let očkování zdarma. Většina zdravotních pojišťoven také nabízí osobám mladším 50 let příspěvky na očkování.


OBJ. NA TEL.: 518 601 350
https://www.nemkyj.cz/ambulance-pro-ockovani-a-cestovni-medicinu

Kyjov 28. 4. 2023

Veronika Hollerová
tisková mluvčí Nemocnice Kyjov
T: +420 777 908 294
E: hollerova.veronika@nemkyj.cz
www.nemkyj.cz