Nemocnice se vrací do běžného režimu

11. května 2020, Kyjov

Provoz kyjovské nemocnice se výrazně přiblížil režimu před vypuknutím koronavirové pandemie. Pacienti se mohou znovu objednávat na vyšetření, zdravotníci se vracejí k naplánovaným, avšak nuceně odloženým operacím.
Koncem dubna se obnovila chirurgická JIP, v minulém týdnu pak došlo ke znovuotevření ortopedického oddělení. To byly důležité kroky při návratu nemocnice do běžného režimu. Ode dneška bylo možné otevřít taky ORL a rehabilitační oddělení. I tato pracoviště tak znovu nabírají pacienty a začínají řešit dříve naplánované operace. „Lékaři zdravotní stav pacientů znají. Přednostně proto objednáváme případy, u kterých by další odklady mohly být rizikové. V další vlně pak budeme obvolávat pacienty v pořadí, v jakém byli před zavedením bezpečnostních opatření objednáni,“ vysvětluje ředitel Nemocnice Kyjov Lubomír Wenzl.
Na každém oddělení jsou vyčleněna lůžka pro případ, že by nemocnice musela nečekaně přijmout pacienta s podezřením na COVID-19. „Takzvaná triáž už tedy neprobíhá na speciálním místě, jako dosud, ale každé oddělení si pacienty s podezřením na infekci ošetřuje za zvýšených hygienických podmínek samo. Přechod na tento systém nám umožnilo obdržení testovacích sad. Nově jsme tak schopni si pacienty s příznaky vyšetřit sami. Výsledky známe v řádu několika hodin," říká Wenzl a dodává, že personál nemocnice v uplynulých osmi týdnech u hospitalizovaných pacientů nezaznamenal jediný pozitivní případ.
Ve zvláštním režimu zůstává už jen porodní sál, na kterém je prostor vyčleněný pro případné COVID pozitivní rodičky.
V nemocnici nadále platí zákaz návštěv, jedinou výjimkou jsou otcové nebo jiné třetí osoby u porodu. I těch se ovšem týká dodržování zvýšeného hygienického režimu. U obou vrátnic zůstává zachováno i přednemocniční třídění lidí vstupujících do areálu. Vedení kyjovské nemocnice současně důrazně apeluje na pacienty s akutním respiračním onemocněním, teplotou či kašlem, případně na ty, kteří byli v kontaktu s osobou nakaženou COVID-19, aby před fyzickou návštěvou ambulance svůj stav telefonicky konzultovali s ošetřujícím lékařem.

Mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz