Nadstandard pro novorozená miminka - nová ambulance

Odhalit u novorozenců případné vrozené vady a co nejdříve zahájit léčbu, i to je jeden z důvodů vyšetření, která absolvují právě narozené děti v kyjovské porodnici. Některá jsou standardní, jiná provádí kyjovská porodnice nad rámec běžných.
„Preventivní screeningové ultrazvukové vyšetření centrálního nervového systému a ledvin není povinné, na rozdíl například od vyšetření kyčlí. Vyšetříme takto všechny novorozence, kteří projdou naší porodnicí,“ popisuje právě jedno z nadstandardních vyšetření lékařka Helena Černá. Objednat své děti mohou i maminky, které miminko přivedly na svět v jiné porodnici nebo v případě ambulantního porodu, kdy maminka odchází z porodnice domů dříve.
Děti jsou vyšetřovány v nové moderní ambulanci, která bude od února sloužit i pro rizikové novorozence a kojence, u kterých je nutné sledovat další vývoj. Ambulance bude také místem, kam si maminky mohou přijít pro radu za laktační poradkyní.
Novorozenci tady dále absolvují preventivní vyšetření vrozeného vykloubení kyčelního kloubu.
„Nejzávažnější je vykloubení kyčelního kloubu, vrozená luxace a pak jsou mírnější stupně, dysplazie, kdy kyčelní kloub není dobře vyvinut. Díky včas zahájené léčbě může poměrně rychle dojít k vyléčení, je to prevence, abychom nemuseli sahat k drastičtějším řešením jako operace,“ popisuje ortoped MUDr. Libor Černý vyšetření, které je standardem v Kyjově od devadesátých let.

Potřebujete u Vašeho novorozence konzultovat vyšetření nebo se objednat? Spojte se s námi!
Tel.: 518 601 320 (novorozenecké oddělení Nemocnice Kyjov, příspěvková organizace)

Kyjov 23_01_19

Veronika Hollerová