MUDr. Pavel Kostka novým primářem gynekologicko-porodnického pracoviště v Kyjově

Kyjov 1. 11. 2022

Bezmála 20 let jako lékař gynekologicko-porodnického oddělení působí v Kyjově MUDr. Pavel Kostka. Od 1. listopadu se stane šéfem primariátu, který tvoří v současné době 11 lékařů a desítky dalších zdravotníků. Absolvent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně se ve své práci zaměřuje především na prenatální diagnostiku, porodnictví a ambulantní péči.
MUDr. Kostka přináší vizi, v níž se chce společně s kolegy zaměřit především na komunikaci mezi zdravotníky a klientkami a lepší spolupráci zdejšího oddělení s ambulantními lékaři.
„Musím velmi ocenit kyjovské pracoviště a jeho tým za stabilitu. Náš tým je kompaktní, můžeme se na sebe spolehnout, a to je pro výkon této profese nesmírně důležité. Důvěra je v porodnictví zásadní, je křehká a její budování a udržování je běh na dlouhou trať, je bez konce a věřím, že se nám bude dařit tento úkol zvládat,“ vyjádřil nový primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Kyjov MUDr. Pavel Kostka s tím, že přednost zdejší porodnice je v rodinné atmosféře.

Porod musí být především bezpečný
V kyjovské porodnici do konce října 2022 přišlo na svět přibližně 600 dětí. Ve srovnání s předešlými lety je to méně. Návrat rodiček by podle primáře mohla pozitivně ovlivnit plánovaná rekonstrukce celého pavilonu.
„Porodnictví se vyvíjí, rodičky mají z pochopitelných důvodů vyšší nároky a jejich požadavky se porodnice musí snažit dohánět. Je to jako v každém jiném oboru, i ten náš se postupem let výrazně změnil. Porodnice se otevřely, přítomnost otců u porodu je automatická, přichází jiné alternativy pro rodičky,“ popsal Kostka a zdůraznil, že i v Kyjově se chtějí zaměřit na osobnější přístup k budoucím maminkám.
„Může to být například v péči porodních asistentek, uvítali bychom spolupráci i s terénními porodními asistentkami. V případě porodu vedeného v porodnici ale musí být zajištěna v první řadě jeho bezpečnost,“ zdůrazňuje Kostka. Nahradí stávajícího primáře Júliuse Marušku, který byl ve vedení zdejšího pracoviště 13 let.

Veronika Hollerová
tisková mluvčí Nemocnice Kyjov