Melanomový den v Nemocnici Kyjov

Melanomový den v Nemocnici Kyjov: Stovky zájemců, 17 pozitivních nálezů

Kyjov, 29. května 2024 – Na úterý 28. května 2024 připravilo kožní oddělení Nemocnice Kyjov Melanomový den, který byl otevřený pro širokou veřejnost. Akce nabídla možnost vyšetření bez nutnosti předchozího objednání a přilákala velký počet zájemců. Během celého dne byly vyšetřeny celkem 403 osoby. U 17 z nich byl zjištěn pozitivní nález, z toho 6 suspektních melanomů. Všichni pacienti s pozitivním nálezem byli okamžitě objednáni k chirurgickému odstranění.

"Kožní nádory patří mezi nejzhoubnější nádory vůbec. Incidence těchto nádorů každým rokem stoupá, avšak díky osvětě a včasné detekci mají lidé velkou šanci na kvalitní život po jejich odstranění. Včasná intervence přispívá k prevenci komplikací a případné dlouhodobé léčbě," uvedla k výsledkům akce primářka kožního oddělení Nemocnice Kyjov, MUDr. Markéta Repíková a doplnila, na co je dobré si dávat pozor: "Je důležité, aby každý jednal zodpovědně vůči svému zdraví, zvláště osoby s fototypem 1 a 2. Doporučujeme používat fotoprotekci, vyhýbat se pobytu na slunci během poledne až do 15. hodiny, a pečlivě se chránit, pokud jste delší dobu na slunci. Je také důležité začít s ochranou již v útlém dětství, protože spálení kůže v dětství může vést k problémům v pozdějším věku. Prevence by měla zahrnovat i pravidelné kontroly u praktického lékaře. Pokud se objeví nové znaménko nebo změna na kůži, je nezbytné včasné vyšetření, aby se předešlo komplikacím," dodala MUDr. Repíková.

Nemocnice Kyjov pořádá Melanomový den každý rok a nabízí i další možnosti preventivních vyšetření například v rámci Dne otevřených dveří, akce Den pro rodinu nebo preventivní akce pro zaměstnance nemocnice.

Pro další informace a dotazy:
Veronika Hollerová, tisková mluvčí
hollerova.veronika@nemkyj.cz