Kyjovští lékaři odhalí většinu plicních onemocnění

13. července 2020, Kyjov

Kyjovští lékaři odhalí většinu plicních onemocnění

Už 10 let disponuje Plicní oddělení Nemocnice Kyjov kompletním přístrojovým vybavením potřebným k funkčnímu vyšetření plic. Zdejší lékaři jsou schopni odhalit většinu plicních onemocnění, včetně astmatu či bronchitidy.

Kromě tzv. spirometrie, díky které je možné získat základní informace o objemu vzduchu, jenž je pacient schopen nadechnout a vydechnout (tzv. vitální kapacita plic), jsou zdravotníci v Kyjově schopni zhodnotit i nepřímo měřitelné plicní objemy a kapacity. I po maximálním výdechu totiž v plicích zůstane zbytkový objem vzduchu, který se přímo změřit nedá. Využívají proto přístroj zvaný bodypletysmograf, který při posuzování případné plicní poruchy umožňuje zjistit celkovou kapacitu plic, průchodnost dýchacích cest, ale taky třeba výměnu krevních plynů.
Bez znalosti těchto hodnot lékaři nejsou schopni posoudit závažnost většiny plicních onemocnění.  „Díky přesné znalosti plicních funkcí můžeme nejen diagnostikovat typ poruchy a určit diagnózu, ale taky monitorovat efekt léčby a stanovit prognózu onemocnění,“ vysvětluje lékařka Plicního oddělení Nemocnice Kyjov Markéta Wenzlová.
Vyšetření probíhá ve vzduchotěsně  prosklené kabině, která je součástí bodypletysmografu. Procedura trvá zhruba 15 minut, během nichž pacient provádí dechové manévry dle pokynů vyškolené sestry.
Nejčastější indikace, kvůli kterým klienti do prosklené kabiny bodypletysmografu vstupují, jsou chronická bronchitida, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), astma bronchiale a prakticky všechny stavy spojené s dušností. Na plicní ale putují i pacienti mající před operací hrudníku a velkými břišními operacemi. „Vyšetření provádíme také pro posudkové a preventivní účely. Pro pacienty není nikterak zatěžující, avšak vyžaduje jejich aktivní spolupráci,“ dodává Markéta Wenzlová a upozorňuje, že před vyšetřením plic je zakázáno kouřit. Bodypletysmografie je nevhodná pro pacienty v celkově vážném zdravotním stavu či klaustrofobiky.
Plicní oddělení Nemocnice Kyjov provede zhruba 200 vyšetření ročně. Pacienti jsou nejen z okresu Hodonín, ale taky z Kroměřížska. Před zakoupením bodypletysmografu v roce 2010 byli všichni klienti nuceni dojíždět na Plicní kliniku do Brna, kde na termín vyšetření čekali i několik týdnů.

mob.: +420 778 734 797
zdrazil.filip@nemkyj.cz