Kyjovské operační sály zažily nový typ chirurgické operace

V Nemocnici Kyjov byla pod vedením prim. MUDr. Jozefa Andela vůbec poprvé provedena operace novým miniinvazivním laparoskopickým postupem. Jednalo se o radikální odstranění nízce uloženého zhoubného nádoru konečníku.
„Tento operační postup umožňuje vedle miniinvazivního přístupu s minimálním poraněním zachování svěračů bez nutnosti trvalého vývodu. Metoda má zkratku TATME ( TransAnální Totální Mesorektální Excize) a zajišťuje plnou onkologickou radikalitu chirurgické léčby a brzkou rekonvalescenci pacienta,“ upřesnil MUDr. Josef Andel, primář kyjovské chirurgie.
Operace trvala 4 hodiny a zúčastnily se jí dva operační týmy. Moderní postup byl proveden v Kyjově vůbec poprvé a supervizi nad ním vedl prim. MUDr. Lukáš Sákra, přednosta chirurgické kliniky Pardubické nemocnice.
Operace proběhla za podpory firmy Medtronic v rámci projektu rozvoje kolorektální chirurgie. Podle primáře kyjovské chirurgie Jozefa Andela je rozvoj chirurgické léčby tohoto onemocnění otázkou blízké budoucnosti.

Kyjov 19. 12. 2022

Veronika Hollerová