Tisk článku

I během pandemie se děti rodí předčasně

 

17. listopad byl vyhlášen Světovým dnem předčasně narozených dětí. Od roku 2010 se tento den slaví také v České republice, kde je organizátorem oslav rodičovská organizace Nedoklubko. „Cílem letošního Světového dne jsou především osvěta problematiky předčasného porodu i oboru neonatologie a výzkum příčin a prevence předčasného porodu,“ říká výkonná ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková a dodává: „Chceme poděkovat lékařům a sestrám v celé republice za jejich péči o předčasně narozená a nemocná miminka.“

Oslavy v roce pandemie covid-19
V minulých letech bývaly oslavy Světového dne předčasně narozených dětí ve znamení setkávání se. „V tomto nelehkém roce chceme více než kdy jindy zvýšit povědomí o předčasném porodu a vyzdvihnout špičkovou českou neonatologickou péči – poděkovat zdravotníkům, kteří nepolevují ve své práci ani v době pandemie. A podpořit rodiče, kteří mají situaci významně ztíženou epidemiologickou situací,“ říká Lucie Žáčková a dodává: „Protože epidemiologická situace není příznivá, pojmeme letošní oslavy trochu netradičně.“ Připraveny jsou informativní materiály do všech 12 perinatologických center intenzivní péče, 13 center intermediární péče a dalších 6 zapojených novorozeneckých oddělení. Na celý měsíc je připraveno několik aktivit v rámci kampaně Purpurový listopad s jednoznačným cílem: šířit informace o nezralosti, příčinách předčasného porodu, rizikovém těhotenství a péči o předčasně narozená miminka. Bude představena a pokřtěna nová kniha Když přichází na svět miminka do dlaně, která je určena těhotným ženám s rizikem předčasného porodu. Kniha obsahuje texty mnoha odborníků z celé republiky i příběhy rodin. Cílem knížky je zejména podpora rodičů, kterým z různých důvodů hrozí předčasné narození jejich dítěte.

Oslavovat může každý!
Ve světe se již tradičně k oslavám připojují stovky organizací i jednotlivců. Nedoklubko srdečně zve všechny, aby se k oslavě tohoto dne připojili: rodiče, nemocnice, zdravotnické pracovníky, firmy, politiky, média i jednotlivce.

Purpurový háv: Připojuje se čím dál víc dominant
Za účelem zviditelnění problematiky předčasného porodu se v předvečer Světového dne předčasně narozených dětí zbarví významné dominanty České republiky do purpurova. Letos zazáří alespoň jedna budova v každém městě, kde se nachází perinatologické centrum. Rozhledna Petřín a Tančící dům v Praze, hrad Špilberk v Brně, IGY centrum v Českých Budějovicích, hrad Hněvín v Mostě, zámek Větruše v Ústí nad Labem, divadlo v Plzni, OC Forum Nová Karolina v Ostravě, Muzeum v Karlových Varech, mnoho radnic a řada dalších významných budov se tak přidávají k takovým dominantám, jako jsou Eiffelova věž, the Empire State Building, Opera v Sydney, Bratislavský hrad nebo například Niagarské vodopády.
A proč je právě purpurová barvou předčasně narozených dětí? Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská – barva králů a královen i všech nedonošených dětí.